Trend ne demek, TDK sözlük anlamı nedir?

Trend kelimesi günümüz gençliğinin konuşma tarzında oldukça popüler bir sözcüktür. Bir ürünün çok sevildiğini çok kullanıldığını ve kitlesinin fazla olduğunu belirtmek için trend kelimesine yer veriliyor.

Trend aslında bir şeyi herkes tarafından onaylaması anlamına geliyor. Fakat trend kelimesi Türkçeye çevrildiğinde ve Türk Dil Kurumuna göre biraz daha farklı bir anlama denk gelebiliyor.

Trend ne demektir? Türkçe karşılığı var mı?

Trend popüler olan demektir ve piyasaya sürülmüş ürünler için kullanılmakta. Trendin kökeni İngilizce olmasına rağmen Türkçede sıklıkla kullanıldığı için Türkçeye bütünleşmiş denilebilir. Trendin Türkçe karşılığı aslında eğilim demektir. Yani trend kelimesi yerine Türkçe bir kelime kullanmak istenirse eğilim diyebiliriz. Eğilim demek, bir şeyi sevmeye, istemeye ve yapmaya içten olarak yönelme demektir. Burada bahsedilen bu içten yönelme yani eğilim hali daha çok nesnelere karşı olmaktadır. Türkçede eğilim anlamına gelen trend akım, gidişat ve yönelim manalarında kullanılır.

Trend olmak ne demek?

Trend olmak demek eğilim gösterilen bir durum karşısında, örneğin moda, giyim, eşya, nesne gibi konularda popüler olmak anlamına gelir. Trend olmak kelime öbeğinin içeriğinde yer alan popüler olmak, tanınan ve sevilen biri haline gelmek anlamına da gelmektedir. Burada bahsedilen herkes tarafından tanınmak yani yaygın bir üne kavuşmak manasındadır. Herkes tarafından tanınan ya da yaygın bir üne kavuşan, canlı bir birey olabileceği gibi canlı bir hayvan ya da cansız bir nesne olabilir.

 

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz