Trend ne demek, TDK sözlük anlamı nedir?

Trend kelimesi günümüz gençliğinin konuşma tarzında oldukça popüler bir sözcüktür. Bir ürünün çok sevildiğini çok kullanıldığını ve kitlesinin fazla olduğunu belirtmek için trend kelimesine yer veriliyor.

trend ne demek

Trend aslında bir şeyi herkes tarafından onaylaması anlamına geliyor. Fakat trend kelimesi Türkçeye çevrildiğinde ve Türk Dil Kurumuna göre biraz daha farklı bir anlama denk gelebiliyor.

Trend ne demektir? Türkçe karşılığı var mı?

Trend popüler olan demektir ve piyasaya sürülmüş ürünler için kullanılmakta. Trendin kökeni İngilizce olmasına rağmen Türkçede sıklıkla kullanıldığı için Türkçeye bütünleşmiş denilebilir. Trendin Türkçe karşılığı aslında eğilim demektir. Yani trend kelimesi yerine Türkçe bir kelime kullanmak istenirse eğilim diyebiliriz. Eğilim demek, bir şeyi sevmeye, istemeye ve yapmaya içten olarak yönelme demektir. Burada bahsedilen bu içten yönelme yani eğilim hali daha çok nesnelere karşı olmaktadır. Türkçede eğilim anlamına gelen trend akım, gidişat ve yönelim manalarında kullanılır.

Trend olmak ne demek?

Trend olmak demek eğilim gösterilen bir durum karşısında, örneğin moda, giyim, eşya, nesne gibi konularda popüler olmak anlamına gelir. Trend olmak kelime öbeğinin içeriğinde yer alan popüler olmak, tanınan ve sevilen biri haline gelmek anlamına da gelmektedir. Burada bahsedilen herkes tarafından tanınmak yani yaygın bir üne kavuşmak manasındadır. Herkes tarafından tanınan ya da yaygın bir üne kavuşan, canlı bir birey olabileceği gibi canlı bir hayvan ya da cansız bir nesne olabilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Mehmet Fatih As: Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için mücadele edeceğim

Türkiye’nin önde gelen yolcu taşımacılığı şirketlerinden Astor Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih As, Şanlıurfa’dan Milletvekili Aday Adayı oldu. İş insanı As, “Milletvekili seçilsem de seçilmesem de Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için mücadele edeceğim” dedi.

“Hep birlikte Şanlıurfa’yı daha da güzel bir geleceğe taşıyacağız”

Şanlıurfalı siyasetçi ve iş insanı Mehmet Fatih As, “Sevgili Şanlıurfalılar, hepimiz bu güzel şehrimizin daha da gelişmesi, kalkınması ve ileriye gitmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Birlikte çalışarak, Şanlıurfa’yı daha da güzel bir geleceğe taşıyacağız” dedi.

Müge Anlı Canlı Yayında 4. Cinayet İtirafına Tanıklık Etti

Müge Anlı, Himmet Okatan cinayeti ile ilgili sonuca ulaştı. Canlı yayına katılan Süleyman Kurt, Himmet Okatan cinayetini...

Yalı Çapkını Oyuncularına Sosyal Medya Yasağı!

Yalı Çapkını dizisinin oyuncuları, dizideki sahneleri ve özel yaşamlarındaki yakınlıklarıyla sürekli konuşuluyor. Oyuncuların bu yakınlığına Mert Yazıcıoğlu...

Survivor 2023 Kadrosunda Şok İsim. Bir İlk Yaşanacak

Tv8' de yayınlanan Survivor'ın kadrosu belli oldu. Bu yıl geçen senelerden farklı bir format uygulanacak. Acun Ilıcalı...