Nefes Alırken Sırtta Batma Oluşması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Nefes alıp verirken sırtta oluşan ağrı, batma hissi solunum yolu ile ilgili hastalıkların habercisi olur.  Nefes alırken şiddeti artan sırt ağrıları, orta sırt ya da üst sırtta meydana gelmektedir. Gün geçtikçe şiddetlenen ve hırıltıya da neden olan ağrılar, sırtınızda meydana gelen batma hissi ile birlikte korkmanıza neden olur.

Sırt bölgesinde oluşan bu ağrıların temel nedeni detaylı bir doktor kontrolünün ardından tespit edilmelidir. Sırtınız ile birlikte nefes alırken göğsünüzde de bir ağrı oluyor ise zaman kaybetmeden bir dahiliye uzmanına görünmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

nefes alirken sirtta batma

Nefes Alıp Verirken Sırtta Oluşan Ağrının Nedenleri

Nefes alırken şiddetlenen sırt ve göğüs ağrıları, hırıltılı bir nefes ile birleştiğinde çeşitli akciğer hastalıklarının habercisi olur. Böyle bir durumda hemen korkuya kapılma malısınız. Nefes alırken görülen ağrılar, basit bir soğuk algınlığı ya da  zatürre başlangıcının habercisi de olduğu bilinir.

Nefes alırken hırıltı ya da batma hissi, lokalize sırt ağrılarının başlangıcını da bildiriyor olabilir. Gün geçtikçe şiddeti artan ve omuz bölgenize kadar yayılan sırt ağrılarının temel nedeni gündelik hayatınızda yaptığınız ters hareketler de olabilir.

Nefes alırken oluşan sırt ağrısının başlıca nedenleri

  1. Bel fıtığı bulunan kişilerde ağrılar sıklıkla sırt bölgesine vurur.

  2. Kilosu fazla olan, obezite sorunu yaşayan kişilerde sırt ağrıları yaşanır.

  3. Kalp sorunu bulunan kişilerde nefes alırken ani sırt ağrıları oluşur.

Nefes Alırken Oluşan Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte hemen herkes hastalığının tedavisini google üzerinden öğrenmeye çalışır oldu. Sitelerde yazılan bilgiler tam olarak doğru olmamakla birlikte en doğru bilgiyi alanında uzman doktorunuz ile görüşerek almalısınız.

Kas gerilmesi nedeniyle oluşan sırt ağrıları, basit bir masaj ya da sıcak su torbası kullanılarak çüzülür. Ancak ağrılarınızın geçmemesi, nefes alırken sırtta batma olmaya devam etmesi halinde mutlak doktorunuza görünmelisiniz.

  • Doktor kontrolünde alacağınız ağrı kesici, ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

  • Omuz ve boyun kaslarınızı güçlendirmek için hekiminiz ile görüştükten sonra spor planlaması yapabilirsiniz.

  • Kas gerilmesi nedeniyle oluşan sırt ağrıları, uzman masörlerin yapacağı masaj ile birlikte geçer.

  • Hayatınızda alkol, sigara gibi alışkanlıklar varsa bunları bırakmak, ağrı ve yorgunluğunuz geçirir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Başlıca Rahatsızlıklar

Nefes alırken açığa çıkan sırtta batma durumlarının ilk nedeni akciğer kaynaklı rahatsızlıklardan kaynaklandığı gözlemlenmiştir.

Nefes alıp verirken akciğerin etrafında yer alan zarların zarar oluşturacak şekilde iltihaplanmalar meydana getirmesi sırtta ağrıların oluşmasına neden olur.

İğne batması şeklinde hissedilen bu şiddetli ağrılar sırt bölgesi, göğüs yanlarından başlayarak koltuk altı kısımlarına kadar inmektedir. Nefes alırken sırt ağrısına neden olan hastalıkları incelemek gerekirse:

Zatürre

İlk sırada yer alan zatürre, nefes alıp verme esnasında sırtta çoğunlukla batmalara neden olan bir hastalıktır. Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın her yaşta gözlemlenebilen bu hastalık akciğer rahatsızlıkları içerisinde yer almaktadır.

Genellikle akciğerlerin iltihaplanmasından kaynaklı bu rahatsızlık akciğer etrafında yer alan zarların da iltihap kapmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı nefes alıp verme esnasında sırtta batma, şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir.

Bronşit

Yaygın solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan bronşit nefes alıp verme sırasında sırt ağrılarına neden olmaktadır. Solunum yollarında yer alan bronşların iltihaplanmasından kaynaklı ilk zamanlarda nefes alıp vermede zorluklar yaşana da hastalığın ilerlediği dönemlerde akciğerde yıpranmalar meydana gelmektedir.

Akciğer zarı iltihaplanması

Sırt batmasına neden olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. akciğer zarları başka nedenlere bağlı olarak enfeksiyon kaptığında veya iltihaplandığında nefes alıp verme sırasında sırtta batma, sırt ağrısı gibi nedenler meydana gelebilmektedir.

Omurga Eğriliği ve Geçmeyen Sırt Ağrıları

Genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan hastalıkların başında gelen omurga eğriliği, omurganızın sağ ya da sol tarafa doğru hafifçe eğilmesi nedeniyle oluşur. Temelde yer alan iskelet sorunları arasında bulunan omurga sorunları, ani sırt ağrılarına ve nefes alıp vermede zorluğa yol açar.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Mehmet Fatih As: Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için mücadele edeceğim

Türkiye’nin önde gelen yolcu taşımacılığı şirketlerinden Astor Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih As, Şanlıurfa’dan Milletvekili Aday Adayı oldu. İş insanı As, “Milletvekili seçilsem de seçilmesem de Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için mücadele edeceğim” dedi.

“Hep birlikte Şanlıurfa’yı daha da güzel bir geleceğe taşıyacağız”

Şanlıurfalı siyasetçi ve iş insanı Mehmet Fatih As, “Sevgili Şanlıurfalılar, hepimiz bu güzel şehrimizin daha da gelişmesi, kalkınması ve ileriye gitmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Birlikte çalışarak, Şanlıurfa’yı daha da güzel bir geleceğe taşıyacağız” dedi.

Müge Anlı Canlı Yayında 4. Cinayet İtirafına Tanıklık Etti

Müge Anlı, Himmet Okatan cinayeti ile ilgili sonuca ulaştı. Canlı yayına katılan Süleyman Kurt, Himmet Okatan cinayetini...

Yalı Çapkını Oyuncularına Sosyal Medya Yasağı!

Yalı Çapkını dizisinin oyuncuları, dizideki sahneleri ve özel yaşamlarındaki yakınlıklarıyla sürekli konuşuluyor. Oyuncuların bu yakınlığına Mert Yazıcıoğlu...

Survivor 2023 Kadrosunda Şok İsim. Bir İlk Yaşanacak

Tv8' de yayınlanan Survivor'ın kadrosu belli oldu. Bu yıl geçen senelerden farklı bir format uygulanacak. Acun Ilıcalı...