Muharrem ayı 2022 ne zaman? Muharrem ayında oruç tutulur mu?

Muharrem ayının başlamasına kısa bir süre kaldı. Oruç tutmak isteyen Müslümanlar Muharrem ayı orucuyla ilgili bilgileri internetten araştırıyor. 2022 Muharrem ayı ne zaman? Muharrem ayı orucu hangi gün tutulur? Sorularının cevapları haberimizde…

Hicri takvime göre yılın ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayının ne zaman başlayacağı internette araştırılmaya başlandı. Bu ay Muharrem ayı orucu ve aşure yapımı ile önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Bugün aynı zamanda Hicri yılın ilk günüdür. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılıyor.

Muharrem ayı ne zaman başlıyor?

Muharrem ayı başlangıcı bu yıl için 30 Temmuz Cumartesi gününde başlayacak. Muharrem ayının onuncu günü olarak kabul edilen Aşure günü bu yıl 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk geldi.

Muharrem ayında oruç tutulur mu?

Mübarek gün ve gecelerde farz, vacip hükmünde bağlayıcı özel bir ibadet şekli dini kaynaklarda bulunmuyor. Muharrem ayına özel bir nafile namazın olduğuna dair herhangi bir rivayet mevcut değildir. Ancak Hz. Muhammed (s.a.v.) 10 Muharrem’de birkaç defa oruç tuttuğu, Müslümanlara da tutmalarını tavsiye ettiği bilinir. Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak müstehabtır. Bu ayın başında, sonunda veya ortasında yani 13, 14, 15’inci günlerinde ya da 9, 10 veya 10 ve 11’inci günlerinde oruç tutulabilir.

Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde Yahudiler sadece Muharrem ayının 10. (aşure) gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için öncesine veya sonuna bir gün ilave edilerek oruç tutulmasını tavsiye ediliyor. Bazı rivayetlerde ise bir öncesine ve bir sonrasına ilave ederek üç gün oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Bu nedenle aşure günü oruç tutulurken önemli olan aşure gününü yalnız tutmamaktır. Bir önceki veya sonraki günü ilaveyle iki gün oruç tutulabileceği gibi her ikisini de ilave ederek üç gün de tutulabilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz