Bir Kayığı Olmayan Adamın 30 Gemisi Nasıl Olur?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün görevi devralan 65.Hükümetin Başbakanı Binali Yıldırım’a kendisinin ve ailesinin mal varlığını açıklaması için çağrıda bulundu.


Bir Kayığı Olmayan Adamın 30 Gemisi Nasıl Olur?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün görevi devralan 65.Hükümetin Başbakanı Binali Yıldırım’a kendisinin ve ailesinin mal varlığını açıklaması için çağrıda bulundu.

 

TBMM’de yapılan Grup Toplantısında yaptığı konuşmada dokunulmazlıkların ve anayasa değişikliğinin Meclis’ten geçtiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "O köşe yazarı, Ak Parti yerine bizi suçlar. Çünkü siyaset yapma alanı bizimle kısıtlı. Eleştiriye saygılıyız, ama kimse olayları çarpıtmasın. Bizim, parti programımızda ne yazıyor? Kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyoruz. CHP’nin kurultay kararı söylüyor. Neden kürsü dokunulmazlığı? Çünkü siyaset yapmanın güvencesi olarak dokunulmazlığı görüyoruz. Malı yürütmenin değil, kul hakkı yemenin değil, siyaset yapmanın güvencesi olarak dokunulmazlığı görüyoruz. Bunun güvencesi ise kürsü dokunulmazlığıdır. Düşüncelerimizi söyledik, katılmadığımız yerler var mı? Var. Dedik ki ’Neden bakanları ve Başbakan’ı dahil etmiyorsunuz?’ Neden kaldırmıyorsunuz? Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, hırsızlık yapanlar, kul hakkı yiyenler, devleti soyanların dokunulmazlıkları aynen duruyor. Eğer bu içine siniyorsa tamam. Ama sinmiyorsa gördüğün AK Partili milletvekiline, ’Bakanların dokunulmazlığı niye kalkmadı?’ diye sorun. Niye kalkmadı? Bakan ile milletvekilinin dokunulmazlığı arasındaki fark şu, milletvekilliği biterse gider ifadesini verir. Bakanlık yapanların dokunulmazlığı ömür boyu. Dokunulmazlığının kaldırılması için parlamentodan karar çıkması gerekiyor. Aradaki temel fark budur. CHP’de fezlekesi en fazla olan benim? Biz korkuyor muyuz? Korkmayacağız, yılmayacağız. Kurultayımızda hangi kararı aldıysak onun gereğini yapacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Demokrasi için bedel ödeyeceğiz arkadaşlar. Bir baskı rejimi bütün alanlarda geliyor. Türkiye’nin üzerinde kara bulutların olduğunu kimse unutmasın. Bir baskı rejiminin geldiğini kimse unutmasın. Bizi hapse atarlarmış, atmazsanız namertsiniz. Demokrasi için ben bedel ödemeyeceğim, akademisyenler, gazeteciler, aydınlar ödeyecek. Niye sen ödemiyorsun arkadaşım? Ben çocuklarıma daha güzel bir Türkiye vaad ettim. Biz çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmayacaksak niye siyaset yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Güneydoğu’da yapılan operasyonlarla ilgili Ak Parti Hükümetine yüklenen Kılıçdaroğlu, "Bugün ayın 24’ü. Gelen her şehit cenazesinde söyleyin. Arkadaş ne istedin de yapmadın. Kanunsa kanun anayasa değişikliği ise anayasa değişikliği. Artık bundan sonra söyleyecek bir tek bahane istemiyoruz. Terörü bitiremez çünkü kandan besleniyor. Ben merak ediyorum bundan sonra millete hangi yalanı söyleyecekler. Bundan sonra terörü bitirmezseniz iki elim yakanızda olacak. Fezlekesi olan her milletvekilimize mahkemede, AYM’de, AİHM’de bütün destekleri vereceğiz. Dokunulmazlıklar konusunda AİHM’nin kararları dikkate alınırsa bir sorun olmaz. Geçen gün Yargıtay, Sayıştay ve Danıştay başkanları Cumhurbaşkanı ile birlikte Rize’ye gittiler. Yargıtay başkanı ne diyordu ’Yargıya olan güven yerlerde sürünüyor.’ Şimdi ben bu üç başkana soruyorum: Yargının saygınlığını korumak sizin göreviniz değil mi? ’Yargı benim için ayak bağıdır’ diyen bir adamın ayakkabı bağı olmaya neden gidiyorsunuz?" dedi.

Konuşmasına Ak Parti’nin 2.Olağanüstü Kongresine ağır eleştirilerde bulunarak devam eden Kılıçdaroğlu, "Tam bir askeri disiplin. Kuzey Kore modeli. Ayağa kalk kalkıyorlar. Ağla ağlıyorlar. Gül gülüyorlar. Alkışla alkışlıyorlar. Bunlar bir de diyor ki ’ülkeye demokrasi getireceğiz.’ Binlerce kişi aklını bir kişiye kiraya vermiş. Kendi içinde demokrasiyi barındırmayan bir parti ülkeye demokrasi mi getirir? Tam tersine lideri tapınacak konuma getiriyorlar. Vecd içinde durmuşlar. ’Erdoğan’a dokunmak ibadettir’ diyorlardı. Din anlayışına bakın. Müslümanlıkta böyle bir kural var mı? Firavunlaşan bir yapı var karşımızda. Bir firavun var onun altında bir ekibi var. Firavun düzenini yıkacağız. Firavun düzeninde hak, adalet, namus, şeref olmaz. Bunlar bizim değerlerimizdir. Hakkı adaleti de namusu da şerefi de siyasete yeniden kazandıracağız. Bu, birinci saray hükümetidir. 65. Cumhuriyet hükümeti değil. Aslında Saray Hükümeti diyoruz da farklı bir şey. ’Binali - inali’ hükümeti desek daha doğru olur. Eski başbakanla yenisinin arasında bir fark var. Eski Başbakan Davutoğlu getirmesini biliyordu ama götürmesini bilmiyordu. Yenisi ise hem getirmesini hem götürmesini biliyor. Sayın Binali’ye bir tavsiyem var. Malı götürürken gideceksin nasıl götürdüğünü anlatacaksın. Ama ayrılırken arka arka ayrılacaksın. Sırtını sakın dönme her an bir bıçak yiyebilirsin. Her ortaklık bozulur ama suç ortaklığı bozulmaz. Bunların suç ortaklığı var. Binali Bey o makam oturunca söylediği ilk cümle, ’Yapmamız gereken en önemli iş, fiili durumu yasal hale getirmek ve bu kafa karışıklığını sona erdirmek.’ Suçu ortadan kaldıracak yasal düzenlemeyi yapmamız lazım. Nasıl yapacaklar? Başkanlıkla yapılacak. TOBB’da söyledim yine söylüyorum, bizim kanımızı dökmeden bu sistemi getiremezsiniz." dedi.

Sözlerine bugün itibariyle görevi devralan Başbakan Binali Yıldırım’a bir tane bile kayığı yokken 30 tane nasıl gemisi olduğunu soran Kılıçdaroğlu, "Onu öğrenmek istiyoruz. Sayın Binali Yıldırım’a çok açık bir çağrı yapıyorum. Kendinin, yakınlarının, ailenin çocuklarının mal varlığını lütfen açıkla" ifadelerini kullandı.
 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500