Ücretsiz Wi-Fi Kullananlar İçin Tehlike

Tablet, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık sık kullandıkları ücretsiz ve şifresiz internet ağları sanıldığı kadar güvenli değil. Mutlaka dikkatli olunması gerekiyor.


Ücretsiz Wi-Fi Kullananlar İçin Tehlike

Tablet, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık sık kullandıkları ücretsiz ve şifresiz  internet ağları sanıldığı kadar güvenli değil. Mutlaka dikkatli olunması gerekiyor.

 

Fırsat buldukça ücretsiz ve şifresiz internet ağlarından yararlanan kullanıcılar için bu ağlarda büyük tehlikelere de açık hale geliyorlar. Bu ağları kullanan kullanıcıların rahatlıkla gezdikleri siteler takip edilebilirken, sosyal ağ şifreleri ve bankacılık şifrelerini de dolandırıcıların eline geçmesi çok kolay.

Uzmanlar, internet kullanıcılarını tanımadıkları ücretsiz Wi-Fi ağlarına bağlanmamaları konusunda uyarıyor. Dolandırıcıların yeni yöntemlerinden birisi de ücretsiz ve şifresiz Wi-Fi Ağı oluşturarak bu ağdan yararlanan vatandaşların banak ve sosyal ağ şifrelerini ele geçirmek. Çoğu zaman şifresiz bir ağ kurarak veya mevcut şifreli ağlardan birisinin şifresini kırarak kurbanlarını bekleyen dolandırıcılar, bu amaçları doğrultusunda belediyelerin ismini kullanarak ücretsiz ve şifresiz ağ bile oluşturabiliyorlar.

Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve siber güvenlik uzmanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, internet kullanıcılarının dış ortamlarda gezerken ücretsiz ve şifresiz Wi-Fi internet ağı gördükleri anda tereddütsüz bu ağı kullandıklarını bunun sonucunda da kötü niyetli kişilere yem haline geldiği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Ücretsiz ve şifresiz şekilde Wi-Fi ağı sağlayan yöneticiler bu ağa dahil olan kullanıcıların hareketlerini de kolay bir şekilde takip edebildiğini söyleyen Yüksel, hackerlerin bazen işin dozunu kaçırıp kendileri bu tür ağlar oluşturduklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti, "Bir hacker kendisine kablosuz network adaptörü alıyor. Daha sonra herhangi bir belediyenin veya kurumun adını kullanarak 'A Belediyesi ücretsiz Wi-Fi hizmeti' isimli ağ oluşturuyor. Sanki belediye ücretsiz İnternet dağıtıyormuş gibi sahte SSID kablosuz ağ yapıyor. Vatandaşlar da ücretsiz İnternet'i görünce tereddüt etmeden bağlanıyor. Ancak arkada dataları toplayan hackerlar var. Kötü niyetli insanlar var. Burada saldırgan sizin elektronik posta, sosyal medya ve banka hesap bilgilerini işlem yapmanız halinde ele geçirebiliyor. Mesela siz herhangi bir bankanın sitesine girdiniz. Sizi taklit siteye yönlendiriyor. Bu şekilde inanın çok ama çok sayıda vaka var."

İnternete girildiğinde açılan internet sayfasının takip edilip edilmediğinin nasıl anlaşılacağını anlatan Yüksel, "İlk dikkat edilmesi gereken husus, İnternet sayfalarında dolaşırken oturum açılması gereken yerlerde adres çubuğunda girilen adresin 'HTTPS' ile başlaması. HTTPS güvenli İnternet alanı olduğu anlamına gelir. Bunun için de İnternet tarayıcı ayarlarında 'Her zaman HTTPS kullan' seçeneği etkinleştirilmelidir. Bir diğer husus ise Özel Sanal Ağ dediğimiz VPN kullanımı. VPN programları iletişime özel bir şifreleme oluşturduğu için bilgisayar korsanları verilerinizi ele geçirse de şifrelenmiş olacağından çözmekle uğraşmayacaktır. VPN bağlantısı bu nedenle İnternet güvenliği için önemlidir. Ayrıca kullanıcılar ücretsiz, şifresiz, halka açık veya güvenli olmayan ağlardan İnternet'e bağlandığında 'Ağ Dosya Paylaşım' özelliğini mutlaka kapalı tutmalı. Bu sayede dosya paylaşımı üzerinden bilgisayara virüs bulaştırılması engellenir. Daha önceden girilen 'güvenilir ağlar' ve diğer ağlar listeden silinmeli. Halka açık alanlarda İnternet kullanımını gerektirecek işler bittiği anda Wi-Fi bağlantısı kesilmeli." ifadelerini kullandı.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500