KPSS'de Başarının Sırları

Yarın devlet memurluğuna başlamak için atılacak ilk adım olan KPSS sınavı gerçekleştirilecek. 22 Mayıs 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan sınavla ilgili Kişisel Gelişim Uzmanı Erkut Ergenç, sınav öncesi ve sınav anında kesin başarı getirecek yöntemleri açıkladı.


KPSS'de Başarının Sırları

Yarın devlet memurluğuna başlamak için atılacak ilk adım olan KPSS sınavı gerçekleştirilecek. 22 Mayıs 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan sınavla ilgili Kişisel Gelişim Uzmanı Erkut Ergenç, sınav öncesi ve sınav anında  kesin başarı getirecek yöntemleri açıkladı.

 

Memur olabilme hayaliyle milyonlarca aday, 22 Mayıs 2016 Pazar günü gerçekleştirilecek Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda birbirleriyle yarışacak. Sınav öncesi ve sınav anında herkesin dikkat etmesi gereken önemli faktörler vardır. Bazen ne kadar hazırlıklı da olsak bu faktörleri yerine getiremediğimizden bilgimizi hazırlığımızı sınav kağıdına yansıtamadığımız durumlar olabilir. Yarın gerçekleşecek olan ve milyonlarca memur olma hayaliyle bu sınava girecek adaylar için Liderlik Okulu Kurucusu Kişisel Gelişim Uzmanı Erkut Ergenç, avantajlı olarak sınava başlayabilmenin püf noktalarını açıkladı. Sınav öncesinde mutlaka uyulması gereken kuralları açıklayan Erkut Ergenç,

"Memur adaylarının sınavdan bir gün önce uykularını iyi almaları gerekiyor. Sınav sabahına uykusunu almış ve zinde bir şekilde uyanmaları sınav anında dinç olmaları açısından çok önemli.

Sınav sabahı hafif bir kahvaltı yapmalarını öneriyoruz. Ağır ve yağlı besinlerin yer aldığı bir kahvaltı, sınav sırasında uyku hali oluşturabilir.

Adaylar sınavdan bir gün önce mutlaka meteoroloji raporuna bakmalıdırlar. Hava durumuna uygun, rahat elbiseleri tercih etmelidirler. Sınav sırasında üşümek ya da sıcaktan bunalmak mümkün olabilir.

Sınavda yanlarında mutlaka su olmalı. Ancak alacakları suyu dökülme ihtimaline karşın, ayaklarının yanına koymalıdırlar. Tüm sınav evraklarının ıslanmasını istemeyiz.

Bir memur adayı olarak, sınavı olacağınız sıraya oturduğunuzda, sınava başlamadan bir kaç defa derin nefes alın ve gevşeyin. Nefes stres seviyesini azaltmak için birebirdir.

KPSS gibi önemli sınavlarda stres yönetimi çok önemlidir. Stresinizi orta düzeyde tutmaya çalışın. Sınav öncesinde, herkesin eşit şartlarda yarıştığını, sizin dışınızdaki tüm adayların da stres düzeyinin yüksek olduğunu düşünün ve rahatlayın.

Sınava en iyi bildiğiniz bölümden başlayın. Matematik ve Türkçe sorularının sınav sonucuna katkısı daha fazladır. Bu yüzden sınav sonunda vaktiniz kalırsa iki dersin sorularının üzerinden tekrar geçin.

Sınavı erken terk etmeyin. Zamanınızın tümünü kullanın.

Sınav sırasında sıkıldığınız ya da zorlandığınız anlarda bir kaç saniyeliğine de olsa kafanızı kaldırıp etrafınıza bakın. Dikkatinizi anlık olarak stres alanından uzaklaştırıp. tekrar yeni bir soruya konsantre olun.

Sınav sonuçlarını optik forma kodlarken, soruları tek tek veya sınav bittiğinde tümünü kodlama yöntemlerini tercih etmeyin. Her sayfa bittiğinde üçer veya dörder soruyu kodlayarak, sonuçları forma geçirin. Bu şekilde kaydırma riskiniz en aza inecektir".

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500