Dokunulmazlıklar Resmen Kaldırıldı

TBMM Genel Kurulu’nda bugün çok önemli gelişmeler meydana geldi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik kanun tasarısı 376 oyla resmen onaylandı...


Dokunulmazlıklar Resmen Kaldırıldı

TBMM Genel Kurulu’nda bugün çok önemli gelişmeler meydana geldi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik kanun tasarısı 376 oyla resmen onaylandı.

Bugün yapılan TBMM Genel Kurulu’nda dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik kanun tasarısının birinci ve ikinci maddelerinin oylaması gerçekleştirildi. Daha sonra kanun teklifinin tümü için oylama yapıldı. Genel Kurula katılan toplam 531 milletvekilinden 376 milletvekili kabul oyu kullandı. 140 ret, 5 çekimser, 7 oy da boş çıktı. Sadece 3 oy geçersiz sayıldı. Gereken çoğunluğu sağlayan kanun teklifi resmen kabul edilmiş oldu. Genel Kurulda oylamayla gereken çoğunluk sağlandığından dokunulmazlıkların kaldırılması için gerekli yasa referanduma gidilmesine gerek kalmadan meclisten geçmiş oldu. Kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılması yasasının birinci ve ikinci maddelerinin oylanması gizli oylama ile yapıldı.

Yapılan Anayasa değişiklik teklifinin birinci madde oylamasının gizli oylama olması gerekirken açık yapıldığını iddia eden HDP grubu itiraz etti. HDP'li milletvekilleri dokunulmazlıkların kaldırılması yasasına tepki olarak Ak Parti'li vekilleri ayakta alkışlayarak protesto ettiler.


 

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500