İlk Kez Penis Nakli Yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri Massachusetts Eyaleti Boston kentindeki Massachusetts General Hospital’da, 15 saat süren bir operasyonla ABD’de ilk kez bir penis nakli gerçekleştirildi. Nakil, 64 yaşındaki bir hastaya yapıldı.


İlk Kez Penis Nakli Yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri Massachusetts Eyaleti Boston kentindeki Massachusetts General Hospital’da, 15 saat süren bir operasyonla ABD’de ilk kez bir penis nakli gerçekleştirildi. Nakil, 64 yaşındaki bir hastaya yapıldı.

 

Dünyada üçüncü penis nakli olan bu operasyonun ardından konuşan doktorlar, nakil yapılan hasta Thomas Manning’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirttiler. Nnadir görülen bir kanser türü sebebiyle penisini kaybeden Thomas Mannig’e nakledilen penis, hastayla aynı kan grubuna sahip, ölü bir hayatını kaybetmiş bir organ bağışçısından alındığı belirtildi.

Hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamada cerrahi müdahalenin tümüyle başarılı olup olmadığını görmek için erken olduğunu ifade edilerek, “Hasta henüz cerrahi tedavi sonrası süreç içerisinde, 2012 yılında kaybettiği eski fonksiyonuna tekrar kavuşması hususunda hastane hekimlerimiz temkinli bir iyimserlik içerisindeler” ifadelerine yer verildi.

Penis nakli yapılan Thomas Manning başından geçenleri daha önce The New York Times gazetesine verdiği röportajda anlatmıştı. 2012 yılında penis kanseri teşhisi konulan Manning'in penisindeki kötü huylu tümör, alındıktan sonra cinsel organı 2,5 santimetre uzunluğunda kalmıştı. Operasyon sonrasında hiçbir şekilde kadınlarla yakınlaşamadığını anlatan Manning “Hiç kadınla ilişki kuramıyordum. Bir kadına ‘Penisim kesildi' diyemezsiniz” demişti.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500