Kastamonu'da Büyük Felaket

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde hortum felaketi yaşandı. 3 ev yıkılırken 40’a yakın ev hasar gördü. Enerji hatlarında da büyük hasarlar oluştu.


Kastamonu'da Büyük Felaket

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde hortum felaketi yaşandı. 3 ev yıkılırken 40’a yakın ev hasar gördü. Enerji hatlarında da büyük hasarlar oluştu.

 

Taşköprü ilçesine bağlı Köçekli ve Karadedeoğlu köylerinde etkisini gösteren şiddetli rüzgarla hortum meydana geldi. Meydana gelen hortumla 3 ev tamamen yıkılırken 40’a yakın ev kullanılmaz hale geldi. Köylerde bulunan birçok araç hasar görürken enerji nakil hatlarında büyük tahribata yol açtı. Hortumun neden olduğu hasar nedeniyle 12 köye elektrik verilemiyor.

Köyde meydana gelen hasarlardan sonra ormanlık alana ilerleyen hortum, çok sayıda ağacın yıkılmasına neden oldu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla orman içerisinde bulunan asırlık çınar da ortadan ikiye ayrıldı.

Kastamonu’ya bağlı AFAD ekipleri evleri yıkılan ailelerin yaralarını sarabilmek amacıyla köy merkezine iki büyük çadır kurdular. Bazı aileler ise komşularına sığındı. Meydana gelen hortum felaketinden dolayı çok korkan köylüler büyük maddi zararlara uğradıklarını belirttiler.

Hortumun büyük maddi hasara yol açtığı köylerde yaraların biran önce sarılıp köylünün hasarlarının giderileceğini söyleyen Taşköprü Belediye Başkanı Yardımcısı Ceyhun Çorbacı, “Köylerimize geçmiş olsun diyoruz. Bu Allah’tan gelen bir afettir. İnşallah bu yaralar kısa zamanda Kaymakamlığımız ve Belediyemiz olarak elimizden geldiğince kısa sürede sararız. Bu hasarı en kısa sürede telafi ederek köylerimizi eski durumuna getiririz. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Muhtarlarımızdan köylülerimizin herhangi bir ihtiyaçları veya talepleri varsa Taşköprü Belediyesi olarak elimizden gelen her türlü fedakarlığı göstermeye hazırız” dedi.

Hortumun oluştuğu anları dehşet içerisinde anlatan Köçekli Köyü Muhtarı Satılmış Tuna, iki dakika süren siyah bir bulutla fırtına çıktığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti, “Her tarafı toz duman kapladı. Arkadaşlar, yıkılan evden yarım saat önce canı sıkılınca hava almak için evden dışarı çıkmışlardı. Aile, evden dışarı çıkınca yarım saat sonra hortum nedeniyle evde yıkıldı. Allah’tan can kaybımız yok. Ayrıca köyümüzde 35’den fazla evin çatıları uçtu, ormanlık alan ise 200 metre çapında ağaçlar yıkıldı. Hortum, komple köyümüzde ne varsa yıkıp geçti. Kalın ağaçları ortasından doğru yarmış. Tek tesellimiz can kaybının yaşanmamasıdır.”

Hortumun ormanlık alanda verdiği büyük hasarı anlatan Karadedeoğlu köyü sakinlerinden Satılmış Göksu, “Cuma günü gece meydana gelen hortumda yaklaşık 100 yıldan fazla çamları devirdi. Bu çam ağacı, koruma altında bulunuyordu. Ama hortum, hepsini yıkıp geçti. Ormanlık alanlar fırtınadan zarar gördü. Ayrıca mezarlıklar da fırtına nedeniyle zarar gördü. Yıkılan ağaçlar, mezarların üzerine düştü. Bu yüzden mezarlar da zarar gördü. Evlerimizin yanında araçlarımız bulunuyordu. Fırtına nedeniyle araçlarımız da zarar gördü” ifadelerini kullandı.

Hortumun ilk oluşum anlarını heyecan ve korkuyla anlatan ilkokul öğrencisi Gülbahar Günaçık, “İlk başta hava kararmaya başladı. Gökyüzü iyice açılmaya başladı. Sonra aniden dolu ve yağmur başladı. Ondan sonra tüm bulutlar birleşti. Rüzgar nedeniyle dört tane hortum çıkmaya başladı. Hortum çıkınca çok korktum. 2-3 tane ev, hortum nedeniyle yıkıldı. Çok sayıda da ev zarar gördü” dedi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500