2016 Eurovision Birincisi Seçildi

Bu yıl 61’incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması tamamlandı. İsveç’te düzenlenen yarışmada, “1944” adlı şarkıyı seslendiren Ukrayna’yı temsil eden Kırımlı Tara şarkıcı Jamala kazandı.


2016 Eurovision Birincisi Seçildi

Bu yıl 61’incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması tamamlandı. İsveç’te düzenlenen yarışmada, “1944” adlı şarkıyı seslendiren Ukrayna’yı temsil eden Kırımlı Tara şarkıcı Jamala kazandı.

 

Stockholm kentinde bu yıl 61’incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı “1944” parçasıyla Kırımlı Tatar sanatçı Jamala kazandı.

Globen Arena’da gerçekleştirilen yarışmaya 26 ülkenin temsilcisi katıldı. Programı 2015 Eurovision Şarkı Yarışmasını kazanan İsveç temsilcisi Mans Zelmerlöw ve Petra Mede sundu. Yarışma  “Avrupa’da Göçmen Krizi” temasını işlemekteydi.

İddialı çekişmelere sahne olan yarışmada Ukrayna temsilcisi Jamara, Kırım Tatarlarının yaşadığı trajediyi anlatan “1944” adlı şarkısıyla 534 puan alarak birinci seçildi. Şarkının içinde Türkçe nakaratta bulunmaktaydı. Türkçe nakaratta “Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım” sözleri yer aldı.

Geçenlerde gündeme gelen sesinden çok görselliği ile gündemde kalmak istediği yönünde söylentilere neden olan Avustralya temsilcisi Kore uyruklu Dami Im ise “Sound of Silence” şarkısıyla 511 puan alarak ikinci olabildi. Rusya’yı temsil etmek üzere yarışmaya katılan Sergey Lazarev ise seslendirdiği “You Are the Only One” şarkısıyla 491 pun alarak üçüncü oldu.

Azerbaycan’dan katılan Semra Rahimli “Miracle” adlı eserle 117 puan alarak 17’nci oldu. Amerika’dan ilk kez canlı yayınlanan yarışma, Çin dahil 50 ülkede canlı olarak izlenebildi. Yarışma sonunda Justin Timberlake mini konser verdi.

Yarışma sonuçları açıklanınca büyük heyecan ve mutluluk yaşayan Jamara duygularını şu sözlerle dile getirdi, ''Ben biliyorum ki şarkımı barış ve aşk için seslendirdim. Gerçekten herkese barış ve sevgi mesajı vermek istiyorum. Ayrıca, bütün herkese çok teşekkür etmek istiyorum.'' dedi.

Yarışmanın izleyicileri arasında bulunan ve ülkesinin birinci seçilmesinden büyük mutluluk ve gurur duyan Ukrayna Kültür Bakanı  Vyacheslav Kyrylenko da ''Umuyorum ki bu büyük galibiyet, ülkem için büyük bir moral olur. Bu şarkı Kırım Tatarlarının trajedisini anlattığından dolayı bizim için zaten kazanan bir parçaydı.'' İfadelerini kullandı.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500