Göğsümüz Saatli Bomba Gibi

Kardiyoloji Uzmanı Op. Dr. Süleyman Binici, şahısların göğüs bölgesindeki bütün ağrıların sebebinin kalple ilgili olamayabileceğini fakat bu tanıyı yalnızca doktorun koyabileceğini söyleyerek, “Göğsümüzün içinde bir saatli bomba taşıdığımız unutulmamalı” şeklinde açıkladı.


Göğsümüz Saatli Bomba Gibi

Kardiyoloji Uzmanı Op.  Dr. Süleyman Binici, şahısların göğüs bölgesindeki bütün ağrıların sebebinin kalple ilgili olamayabileceğini fakat bu tanıyı yalnızca doktorun koyabileceğini söyleyerek, “Göğsümüzün içinde bir saatli bomba taşıdığımız unutulmamalı” şeklinde açıkladı.

 

Göğüs te olan bütün ağrıların kalple ilgili olmadığını söyleyen Op. Dr. Süleyman Binici, göğüs kafesi içinde, kalp haricindeki farklı organlardan ya da diğer bölgelerden oluşabilecek rahatsızlıkların kalpte oluşan ağrılara benzer şekilde ağrı yapabileceğini belirtti. Kardiyoloji Uzmanı Op. Dr. Süleyman Binici, “Doğru teşhise ait en güvenilir ipuçları hastanın şikayetlerinin hikayesinde saklıdır. Hasta, ‘Hızlı merdiven çıkarken veya ağır bir şey taşırken göğsüme bir sıkıntı geliyor, durunca geçiyor’ diyorsa, bu durumda tersi kanıtlanana kadar kalbi besleyen damarlarda darlık olduğu düşünülür. Göğüs ağrısı olan kişilerde, sıkıntıların ne zaman başladığı, ne kadar şiddetli olduğu, ilerleyip ilerlemediği, tetiği çeken etkenlerin neler olduğu çok önemlidir. Göğüste baskı, ağırlık, sıkışma hissi, sıkıntının boyna, çeneye, kollara veya sırta yayılması, kalp damarlarının daraldığı ya da tıkandığı durumlarda görülür” şeklinde ifade etti.

‘’KALP KRİZİ BELİRTİ VERMEDEN DE GELEBİLİR"

Kalpte damarların daralması sonucunda oluşan ağrıların yaklaşık  2-3 dakika kadar süreceğini söyleyen  Kardiyoloji Uzmanı Süleyman Binici, “Ağrı ve sıkıntıyla beraber nefes darlığı, mide bulantısı, terleme varsa şikayetlerin kalbe bağlı olma ihtimali yüksektir. Ancak, kalp krizi geçiren herkeste tipik bir ağrı şikayeti olması beklenmemelidir. Özellikle kadınlarda, yaşlılarda ve şeker hastalarında hastalık kendini sadece karın ağrısı veya nefes darlığı hatta yalnız bulantı veya halsizlikle de gösterebilir” dedi.

Kalpte bulunan ve dolaşımı sağlayan damarların, anjiyo adı verilen koroner anjiyografi sistemiyle görüntülenmesinin asıl amacının stent yada baypas ameliyatı önce ön  hazırlık olduğunu açıklayan Op. Dr. Binici, “Bu girişimlere gerek olup olmadığının kararı koroner kalp hastalığının niteliğine bağlıdır. Başka bir deyişle anjiyografi ancak bu yönde kuvvetli bir şüphe varsa yapılmalıdır. Anjiyo yapıp damarda darlık nerede, başka darlıklar da var mı diye bakıldıktan sonra ne yapılacağına karar verilir. Bazen ilaçla tedavi yeterli olsa da çoğu zaman darlıkların yerine yaygınlık durumuna göre stent takmak ya da baypas ameliyatı yapmak gerekir” dedi.

"HER GEÇEN DAKİKA HAYATİ ÖNEM TAŞIR"

Kişiler tarafından önemsenmeyen ve basit rahatsızlıklar gibi görünen göğüs ağrılarının çok tehlikeli ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabileceğini vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Süleyman Binici, şu şekilde açıkladı.

“Bu durumdaki hastalar acil servise ne kadar çabuk ulaşırsa, hayatta kalma şansı o kadar yüksektir. Her dakikanın hayati önemi vardır. Bununla birlikte göğüs ağrısının ciddi bir nedene bağlı olmadığı zamanlar çoktur. Hasta buna kendi kendine karar vermemelidir. Göğüsün içinde bir saatli bomba olabileceği hatırlanmalı ve mutlaka bir kalp doktoruna gidilmelidir."

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500