Fed'den Faiz Artırım Kararı

ABD Merkez Bankası (Fed)’den gelen açıklamalara göre faiz artışına devam edilecek…


Fed'den Faiz Artırım Kararı

ABD Merkez Bankası (Fed)’den gelen açıklamalara göre faiz artışına devam edilecek…

 

Merkez Bankasının para politikalarını belirlemede en önemli 3 isim olan Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri Cleveland, Boston ve Kansas City’nin Merkez Bankası başkanlarının yaptıkları açıklamalarda Fed’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gideceği yönünde görüş birliği yaptılar.

Almanya’nın Reichenau Adası’nda para politikaları ile ilgili yapılan seminerde konuşan Cleveland Merkez Bankası Başkanı Loretta Mester, "Enflasyon, uzun bir zamandır Fed'in yüzde 2 enflasyon hedefinin altında seyretmesine karşın en son veriler FOMC'nin enflasyonun zaman içerisinde hedefe ulaşacağı görüşüyle tutarlı ve cesaret verici" ifadelerini kullandı. 

Federal Açık Piyasa Komitesi üyelerinden Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, piyasalardaki karamsar tavrın sürmeye devam ettiğini ancak ekonominin ilk çeyrekteki zayıflıktan çıkarak ivme kazanacağını söyledi. Sözlerine devam eden Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, "Piyasalar, ABD ekonomisinin temel göstergeleri konusunda çok karamsar. Ancak, Fed'in faiz artırma ihtimali finansal piyasalardaki mevcut fiyatlamadan daha yüksek" dedi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George ise New Mexico eyaletinde yaptığı konuşmada faiz artışına olumlu bakarak desteklediğini bildirdi.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500