Devlet Başkanı Görevden Alındı

Brezilya Senatosunda yapılan oylama sonucunda Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, geçici olarak görevinden alındı.


Devlet Başkanı Görevden Alındı

Brezilya Senatosunda yapılan oylama sonucunda Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff,  geçici olarak görevinden alındı.Kongrenin üst kanadı olan Senatoda yapılan Oylamadan, 22 ret oyuna karşılık 55 kabul oyu çıktı ve Devlet Başkanı Dilma Rousseff  görevinin askıya alınmasına karar verildi. Rousseff'in bütçe açığını gizlemek maksadıyla mali kuralları ihlal etmek suçlamasıyla yargılanması için "evet" oyu çıktı.

 70'ten fazla senatörün söz alıp konuşma yapmak istemesi oturumun 20 saate yakın sürmesine neden oldu.


Yapılan oylamada salt çoğunluğun sağlanmış olması sebebiyle Rousseff, 180 gün süresince görevinden uzak kalacak. Yargılama boyunca Rousseff’in yerine 6 aylığına yardımcısı Michel Temer vekalet edecek.

Rousseff'in aklanamaması halinde Temer, 2018'de yapılacak seçimlere kadar devlet başkanlığı görevini yürütecek. Başkan Yardımcısı Temer'in adı ise kamuya ait Petrobras şirketiyle alakalı yolsuzluklar iddialarında geçiyor.

Rousseff'in görevden alma sürecinin yürütmesinin durdurulması için Yüksek mahkemeye dün yaptığı başvuru ise reddedildi.

Petrobras'ın başkanlığını yürüttüğü 2003ila 2010 arasında şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk gerçekleştiği, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddiaları ise  Rousseff’in karşı karşıya olduğu ve ilerleyen süreçte daha çok başının ağrımasına neden olabilecek suçlamalar olarak görülüyor.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500