Kılıçdaroğlu Ateş Kustu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nasıl bir başkanlık sistemi, bir kişi konuşacak Türkiye susacak, hakim ona göre karar verecek, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" şeklinde konuştu.


Kılıçdaroğlu Ateş Kustu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nasıl bir başkanlık sistemi, bir kişi konuşacak Türkiye susacak, hakim ona göre karar verecek, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" şeklinde konuştu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi  Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu, Türküye Odalar ve Borsalar Birliğinin Genel Kurul toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada iş dünyasında yaşanan sıkıntıların açık bir şekilde ortaya konulmasını istedi. Yapılan genel kurul toplantılarında ülkemizin ekonomisinin ve siyasetin görüşüldüğünü söyledi. Ülkemizin ve iş dünyasının yaşadığı sıkıntıları başlıklar şeklinde sunacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ülkemizin tarihteki en önemi krizlerinden birinin yaşandığı fakat yapılan  Genel Kurul’a Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının iştirak etmediğini savundu. Yapılan son iki dönem seçimlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başarılı olduğunu açıklayan Kılıçdaroğlu, "Geldi başbakanlık koltuğuna oturdu, yasalara, anayasaya göre. Bir sabah kendisini saraya çağırdılar, görevi bırakacaksın. Neye göre bırakacaksın? 23 milyon 600 bin oy almış siyasi partinin genel başkanına bir kişi diyor ki ’Görevi bırakacaksın’. Demokrasi bu mu? Bu oyları çöpe atmaya kimin hakkı ve yetkisi var?" şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ülkemizin 5 adet temel sorunu olduğunu belirterek, "Bir ekonomi, iki demokrasi, üç dış politika, dört eğitim, beş toplumsal barış" şeklinde açıkladı..

YENİ ANAYASA

Cumhuriyet Halk Partisi  Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu yapılması planlanan yeni anayasa çalışmaları ile ilgili Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında ’Yeni anayasa yapılacaksa bizim can ve mal güvenliğimiz, güvence altına alınmalıdır’ dediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Can ve mal güvenliğinizin olmadığını siz de biliyorsunuz. Peki ben size şu soruyu soruyorum, ’yargı ve yasama benim için ayak bağıdır’ dendiği zaman içinizden bir yürekli insan çıkıp neden itiraz etmedi? Siz madem demokrasiyi savunuyordunuz neden itiraz etmediniz? Yargıtay Başkanımız açıkladı, ’Yargıya güven yüzde 30’lara düştü’ diye. Bir ülkede adalet yoksa o ülkede devlet, güven yoktur. Bir ülkede adalet mülkün temelidir. İnsani gelişmişlik endeksinde 2015’te 3 sıra geriledik. 69’uncu sıradan 72’nci sıraya geriledik" şeklinde açıkladı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Geçilmesi planlanan Başkanlık sistemi hakkında şu ifadeleri kullanan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu , "Bu anayasa diyor ki yargı bağımsızdır. Hiçbir organ yargıya emir ve talimat veremez diyor. Anayasa darbe hukuku ile beraber ele alınacaksa değiştirelim. Nasıl bir başkanlık sistemi, bir kişi konuşacak Türkiye susacak, hakim ona göre karar verecek, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz. Tepeden tırnağa yeniden yazacağız, ilk 4 maddesi bizim için dokunulmaz dedik" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı  İsmail Kahraman’ın laiklik hakkındaki yaptığı konuşmayı hatırlatarak, "TBMM’nin Başkanı kalkacak ’Laiklik anayasadan çıkarılmalıdır’ diyecek. Kusura bakmayın ama TÜSİAD kadar yürekli olamayacaksınız, bunu kabul edemiyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500