Cenaze Şirketleri Turist Sayısı Düşüşünden Şikayetçi

Ülkemize gelen turist sayısındaki azalmasından dolayı kalp krizi, düşme ve trafik kazalarından dolayı meydana gelen ölüm oranları da azaldı.


Cenaze Şirketleri Turist Sayısı Düşüşünden Şikayetçi

Ülkemize gelen turist sayısındaki azalmasından dolayı kalp krizi, düşme ve trafik kazalarından dolayı meydana gelen ölüm oranları da azaldı.

 

Düşen ölüm oranları nedeni ile kuruluş amacı yurtdışından gelen turistlerin cenaze işlemlerini yürütmek olan şirketlerin de sektörde daralmaya gitmesine neden oldu.

Antalya’da bulunan ve ülkemizin ön önemli gelir kaynaklarından olan turizm sektöründe yabancılara cenaze hizmetleri veren özel firmalar, turizmde yaşanan kriz nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Cenaze Hizmetleri Derneği Başkanı Mehmet Çetin, turizmde yaşanan krizden dolayı cenaze hizmetlerinde yüzde 50’ye varan düşme olduğunu sektörün zor günler yaşadığını belirtti.

Suriye sınırında 24 Kasım 2015 tarihinde düşürülen Rus uçağı ve büyük şehirlerde artan terör olayları nedeniyle Antalya’da turizm olumsuz yönde etkilendi. Geçimi turizme bağlı bir çok sektör ağır darbe alırken, Antalya’da bulunan yabancılara özel cenaze hizmeti veren firmalar da ağır darbe aldı. Müşteri potansiyeli özellikle Almanya ve Rusya olan özel cenaze firmaları küçülme yoluna gittiler.

Cenaze Hizmetleri Derneği Başkanı Mehmet Çetin, derneğe kayıtlı Türkiye genelinde 55 firmanın bulunduğunu turizm sektörünün yoğun olduğu illerde de üyelerinin çok olduğunu söyledi. Sektörün aldığı ağır darbeyi değerlendiren Çetin, "Turizmi yakından ilgilendiren 55 sektör deniliyor ama biz de dahiliz. Yani 56 sektör var. 56 sektörde turizmle bağlantılı iş yapıyor. Turizmden kaynaklı işlerimizde yüzde 50 düşüş var. Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Rus turist sayısında ciddi düşüş yaşanmaya başladı. İşlerimizde yüzde 50 gerileme oldu. Birçok firma bazı cenaze arabalarını sattı, personel azaltmaya gitti. Turist olmayınca cenaze olmuyor. Sonuçta biz yabancı ağırlıklı hizmet veriyoruz. Sezon daha yeni açılıyor. Yine de gelecek adına umutluyuz. Rus turistin kayıp olması eksi olarak görülüyor. Antalya’da cenaze firmalarının tek kaynağı turizm sektörü. Yerliden değil, yabancı turistlerle çalışıyoruz" diyerek sektörün özellikle Rusya ve Almanya kaynaklı turistlerden oluştuğunun altını önemle çizdi.
 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500