İzdivaç Programlarına Büyük Rakip

İzdivaç programlarının yeni alternatifi Aşıklar Sokağı’na gelen gençler nasibini arıyor. Çanakkale’de bulunan Muratlar köyünün aşıklar sokağında herkes nasibini arıyor.


İzdivaç Programlarına Büyük Rakip

İzdivaç programlarının yeni alternatifi Aşıklar Sokağı’na gelen gençler nasibini arıyor. Çanakkale’de bulunan Muratlar köyünün aşıklar sokağında herkes nasibini arıyor.

 

Yıllardır devam eden geleneğe göre Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin Muratlar köyünde bulunan Aşıklar Caddesi’ne Türkiye’nin birçok ilinden ziyaretçiler geliyor. Kısmet arayan çiftler bu sokakta gezerek birbirleriyle tanışıp evlilik yolunda ilk adımlar atılıyor. Aşıklar Caddesinin tek ziyaretçileri yalnızca gençler olmayıp, ikinci baharını yaşamak isteyen gencinden yaşlısına her kesime hitap ediyor. Bayramiç ilçesinden sadece 25 kilometre mesafede bulunan bu sokağa birçok ilden ziyaretçiler geliyor. Muratlar köyünde yaşayanların çoğu da bu sokak sayesinde evlendiler. Senenin başından bu zamana kadar köye gelen ziyaretçilere 100 kazan keşkek ve 50 kazan pilav ikram edildi.

Muratlar köyünün muhtarı İsa Korkmaz, yıllardır süren bir gelenek olduğunu ve eşiyle kendisinin de bu sokakta evlendiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti, "Genç kızlar yöresel kıyafetlerini giyip süslenerek, yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki bu yolda yürüyüşe çıkıyor. Erkekler de bu yolda yürüyerek eşlerini arıyor. Bu gelenek çok eskiye dayanıyor. Gençlerimiz burada birbirlerini görüp beğeniyor. Ben de komşu köyden olan eşimle bu sokakta tanıştım. Köy geçlerinin yüzde 90’ı bu sokakta eşlerini bulduğunu söyleyebilirim. Son yıllarda gazete, televizyon ve sosyal medyada haber olmasıyla sokağımıza ülkenin birçok ilinden ziyaretçi geliyor."

Aşıklar Caddesini ziyarete gelenlerle yapılan görüşmelerde, Denizli’den gelen bir genç arkadaşının davetiyle geldiğini ve çok beğendiğini söyledi. Muratlar köyünden Mehmet Aydoğan ise köylerinin adlarının “Aşıklar Sokağı” ismiyle duyulmasından çok memnun olduklarını, Türkiye’nin her ilinden birçok dostluklar kazandıkları ve köylerine gelen ziyaretçilerin kendi memleketlerine davet edenlerin de ziyaretlerine gittiklerini söyledi.

 

 

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500