Merakla Beklenen TRT Ödülleri

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)’nin sinemalarda belgeselleri ve farklı yaklaşımları desteklemek amacıyla düzenlenen TRT Belgesel Ödülleri bu yıl sekizinci defa dağıtılacak.


Merakla Beklenen TRT Ödülleri

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)’nin sinemalarda belgeselleri ve farklı yaklaşımları desteklemek amacıyla düzenlenen TRT Belgesel Ödülleri bu yıl sekizinci defa dağıtılacak.

 

Bu yıl sekizinci kez düzenlenen TRT Belgesel Ödülleri ‘nin  final haftasında bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla katılımcıları daha fazla belgesel ve etkinlikler bekliyor. 12-16 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan TRT Belgesel Ödülleri festivalinde tam 47 ülkeden toplamda 427 belgesel başvuruda bulundu. TRT Belgesel Günleri’nde katılımcılar hem yerli hem de yabancı belgesel sinemanın farklı ve yaratıcı filmleriyle buluşacaklar.

GÖSTERİM 4 GÜN BOYUNCA DEVAM EDECEK.

Festivale katılan filmler Harbiye’deki TRT İstanbul Harbiye Radyoevi ve Notre Dame De Sion Fransız Lisesi gösteri salonları ile Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat ve Tünel’deki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gösterilecek. TRT Belgesel Günleri’nin açılış filmi olan Emmy ödüllü yönetmeni Mani Y. Benchelah’ın “Sürgün: Çocuk Mültecilerin Günlükleri” adlı belgeseli olacak. Hikayesiyle oldukça etkileyen bu belgesel ülkemizde de ilk defa TRT Belgesel Günlerinde izleyiciyle buluşacak.

TEMA ‘’SAVAŞ VE ZORUNLU GÖÇ’’

TRT Belgesel Ödülleri festivalinde yarışma dışı gösterim bölümünde bu sene Savaş ve Zorunlu Göç temalı belgesellerin göstereceği panorama adlı bölüm de bulunuyor. Bu bölümdeki belgeseller dünya basınının da gündeminden düşmeyen “sığınmacılar” konusuna değişik coğrafyalardan değişik bakış açılarını gösterirken, savaşların insanlar üzerindeki yarattığı trajediyi farklı boyutlarıyla etkileyici şekilde gösteriyor. İşe bu sebepten de son senelerin en çok merak edilen filmleri arasına girdi. Farklı 6 ülkeden 7 belgesel film, davete gelecek olan yönetmenleriyle panorama gösterimlerinde izleyicisiyle buluşacak.

Bütün hafta boyunca devam edecek olan festivalde  belgesel film gösterimlerinin yanında Harbiye Radyoevi bahçesinde yapılacak açık hava konseri gibi farklı sosyal etkinlikler de devam edecek. TRT düzenlediği Belgesel Günleri kapanışı 16 Mayıs 2016 Pazartesi akşamı TRT Tepebaşı Stüdyoları’nda yapılacak. Televizyon kanallarından canlı olarak gösterilecek ödül töreni ve gala özel programı ile kapanışı yapılacak. Belgesel film meraklıları gösterim programı, festival etkinlikleri, filmler ve yönetmenlerle ilgili ayrıntılı bilgiler ve film fragmanlarına www.trtbelgesel.com internet adresinden bakabilecekler. Festival boyunca film gösterimleri halka açık olarak ücretsiz yapılacak.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500