Facebook’a Türk Rakip, Microsoft'tan Tam Destek

Bursalı 18 yaşındaki Sertan Helvacı kendi geliştirdiği yazılımı Facebook’a rakip olarak Microsoft’a sundu. Microsoft’un dikkatini çekmeyi başaran genç yazılımcının projesi tam destek alarak bütün Microsoft ürünlerinin ücretsiz kullanım hakkını aldı.


Facebook’a Türk Rakip, Microsoft'tan Tam Destek

Bursalı 18 yaşındaki Sertan Helvacı kendi geliştirdiği yazılımı Facebook’a rakip olarak Microsoft’a sundu. Microsoft’un dikkatini çekmeyi başaran genç yazılımcının projesi tam destek alarak bütün Microsoft ürünlerinin ücretsiz kullanım hakkını aldı.

 

Yazılıma meraklı olan ve çok küçük yaşlarda yazılımla uğraşmaya başlayan 18 yaşındaki Sertan Helvacı kendi geliştirdiği sosyal paylaşım sitesi “Events Here” sayesinde Microsoft’tan tam not aldı. Sertan Helvacı’nın geliştirdiği sosyal paylaşım sitesi “Event Here” sayesinde faaliyet ve hareket aramak isteyenler tek bir tıkla aradıklarını bulabilecekler. Event Here sayesinde 25 kilometrelik alan içersinde her türlü sosyal faaliyeti görüp davet edilmeden katılmak mümkün olacak.

Geliştirdiği sosyal paylaşım sitesini Microsoft’a sunan Sertan Helvacı, Microsoft’un ilgisini çekmeyi başardı. Microsoft’un bütün ürünlerini ücretsiz kullanım hakkı alan Hevacı’ya ayrıca Başakşehir Üniversitesi’nden tam burs desteği verildi.

Event Here sosyal paylaşım sitesini geliştiren ve Microsoft’tan tam destek alan Helvacı, “Bu uygulamadan önce sanal gerçeklik sunan bir projem vardı. O projeden dolayı Microsoft ile irtibat halindeydik. Bu projemi sunduğum zaman ilgilerini çekti. Türkiye’de bu tarz bir uygulamayı yapan ilk kişiyim. Sosyal medya yazılımları yapmaya deneyen birkaç kişi olsa da, ilk defa bu kadar ilerleyen kişilerden birisiyim. Uygulama, bulunduğunuz muhitin 25 kilometre çevresindeki bütün etkinlikleri kullanıcıya listeliyor. Listelenen uygulamalardan herhangi birini seçip o faaliyete katılabiliyorsunuz. Maksadım insanların kendi ilgi alanlarına uyan insanlarla tanışması. Benim ilgi alanım teknoloji. Ben teknoloji ile ilgilenen yeni insanlarla tanışmak istediğimde Events Here’yi kullanmam çok mantıklı olacak" ifadelerini kullandı.

YAZILIM HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Yazdığı yazılım ayrıntılarını da paylaşan Helvacı, "Uygulamaya giriş yaptığınızda size ilgi alanlarınızı soruyor. İlgi alanlarınızı seçtiğiniz zaman sizin merak alanınıza uygun faaliyetleri vermeye başlıyor. Facebook’da etkinlik oluşturma sistemi mevcut, ama sadece davet edilen kişilerin gelmesini ve sadece arkadaş çevrelerinin toplanmasını sağlıyor. Biz bunu aşmak istiyoruz. Herkesin yakın çevresindeki insanlarla tanışmasını ve bir arada vakit geçirmesini sağlamak istiyoruz. Mesela bir insan İzmir’e gittiğinde, orada ilgilendiği herhangi bir kongre yapılacaksa, Events Here size hemen bir bildirim yollayacak. Orada yapılacak faaliyetten bahsedecek. İsterseniz siz etkinlik arayacak veya isterseniz otomatik olarak telefonunuzdaki uygulamaya gelecek. Ben herkesin yazılım geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Herkesin bir şeyler için çaba göstermesine inanıyorum. Yaşın hiçbir öneminin olmadığını biliyorum. Ben 6 sınıftan itibaren bu sektörün içindeyim. Başarılı başarısız bir çok projeye sahip oldum. Elbet bir yerde başarıyı buluyorsunuz. Microsoft’la daha önce geliştirdiğim bir proje sayesinde iletişime geçme imkanı buldum. Geliştirdiğim bu proje ile Microsoft’dan yardım istedim ve böyle bir projem olduğunu söyledim. Gerekli taslakları çıkartıp sunum yaptım. Beni çok güzel karşıladılar, güzel bir toplantı sonunda bana destek vereceklerini açıkladılar. Şu anda tüm Windows ve Microsoft ürünleri ücretsiz olarak bana veriliyor. Bu şekilde çalışmaya devam ediyorum” şeklinde konuştu.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500