Cumhurbaşkanından Davutoğlu'nun İstifası ile İlgili Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün görevinden istifa eden Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevini bırakma kararıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanından Davutoğlu'nun İstifası ile İlgili Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün görevinden istifa eden Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevini bırakma kararıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Başbakan Davutoğlu’nun görevinden istifa etmesini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “20 aydır Başbakanlık sürecinde vermiş olduğu hizmetler adına Sayın Davutoğlu’na teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan kimseyi asla unutmaz” ifadelerini kullandı.

İnşası tamamlanan 13 eserin açılışını yapmak üzere Eyüp’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

Açılış programında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Başbakan Davutoğlu’da 20 aylık görevi süresince hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti, “Ülkemizin gençliği şu önemli günlerde belli sıkıntılar yaşanıyor. Aramızdaki birliği çok güçlendirmemiz lazım. AK Parti 22 Mayıs’ta kongreye gitme kararı aldı. Başbakanda kongrede aday olmayacağını açıkladı. Başbakanın aday olmama karını hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. 20 aydır Başbakanlık sürecinde vermiş olduğu hizmetler adına Sayın Davutoğlu’na teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan kimseyi asla unutmaz . Ben de huzurlarınızda uzun süre birlikte çalıştığım sayın Davutoğlu’na teşekkür ediyorum. Bu tür makamlar bir çeşit bayrak yarışıdır. Ben de başbakanlık bayrağını Gül’den devir almıştım. Milletimin beni Cumhurbaşkanı seçmesi üzerine bayrağı Davutoğlu’na devretmiştim. Hizmet yarışı bu şekilde sürüp gidecek. Bayrağı devralacak yeni arkadaşıma şimdiden başarılar diliyorum”

Ayrıca konuşmasında Avrupa Birliği’ne değinen Erdoğan çok sert sözlerle eleştirdi. “ Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altındayken şu anda Avrupa Birliği bakın vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz diyor. Siz önce Avrupa Parlamentosu’nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? Teröristlere çadır kurduracaksın ve bunu demokrasi adı altında yaptığını söyleyeceksin. Bize de kaldıracağım ama şartı şunu değiştirmek diyeceksin, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onunla anlaş” ifadelerini kullkandı.

22 MAYIS’TA SEÇİLECEK KİŞİ BAYRAĞI DAVUTOĞLU’NDAN DEVRALACAK

Üstün hizmetlerinden dolayı Davutoğlu’na teşekkür eden Cumhurbaşkanı, “22 Mayıs’ta seçilecek kişi sayın Davutoğlu’ndan bu bayrağı devralacak ve hizmet yarışı sürüp gidecek. Önemli olan çalışmalarımızla milletimizin ve rabbimizin huzurunda ibra olmaktır. 40 yıllık dava arkadaşlarımın içinde bulunduğu, kurucu genel başkanı olduğum 12 yıla yakın süre başbakanlığını yürüttüğüm parti ile gelişmeleri yakından takip etmem birilerini rahatsız ediyor. Neden rahatsız oluyorsunuz, bundan daha doğal ne olabilir? Cumhurbaşkanı olmam arkadaşlarımla ilişkimi keseceğim anlamına gelmez” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Yeni anayasa ve Başkanlık sitemi hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Benim başkanlık sistemi konusunu gündeme getirmemin sebebi, milletimiz 2007 anayasa değişikliği ile hukuki alt yapısı hazırlanan 10 Ağustos 2014 seçimi ile de fiili adımı atılan bu yeni dönemin faydasını görmüştür. Bilhassa 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlik döneminin güçlü cumhurbaşkanlığı sayesinde krize meydan verilmeden geçilmesi milletimizin memnuniyetini daha da arttırmıştır. Yeni anayasanın diğer ihtiyaçlarla birlikte, milletimizin tercihi ve onayı ile hazırlanacağına da inanıyorum. Meclis Genel Kurulu’nda olanları görüyorsunuz değil mi? Komisyonlar da olanları görüyorsunuz değil mi? Başkanlık sisteminin olduğu bir ülkede bunları göremezsiniz. Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletimizin teveccühüyle, bu göreve gelecek kişi Türkiye’nin birinci başkanı olarak göreve başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok, herkesten bu değişime destek vermesini bekliyoruz. Yeni anayasa ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500