‘’ESKİ DOSTLAR’’ ŞARKISI BESTEKÂRI HAYATINI KAYBETTİ

Türk Sanat Müziğinin usta sanatçılarından ‘Eski Dostlar’ şarkısının bestekarı Gültekin Çeki, 89 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.


‘’ESKİ DOSTLAR’’ ŞARKISI BESTEKÂRI HAYATINI KAYBETTİ

Türk Sanat Müziğinin usta sanatçılarından  ‘Eski Dostlar’ şarkısının bestekarı Gültekin Çeki, 89 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

Eski Dostlar şarkısının bestekarı Gültekin Çeki,  Antalya’ da tedavi gördüğü hastanede bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Türk Sanat müziğine bugüne kadar birçok eser kazandıran Gültekin Çeki, için yarın Antalyaspor tesislerinde tören düzenlenecek. Antalyaspor tesislerinde yapılacak törenin ardından Muratpaşa Camisinde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Andızlı mezarlığında defnedilecek.

GÜLTEKİN ÇEKİ’NİN HAYATİ

Ünlü bestekar 1927 yılında Antalya’da doğdu. 1949’da Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünü bitirdi. 1954 yılında Ankara Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünde göreve atandı. Özel Kalem Şefliği, Zat İşleri Müdürlüğü, Organizasyon Metot Müdürlüğü, Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu ile Kayak Federasyonu 2’nci Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yaptı. 3 Mart 1977’de Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşavirliğinden kendi isteğiyle emekliliğe ayrıldı.

Antalya’ya ikamet eden Gültekin Çeki, Türkiye Olimpiyat Komitesi, Türkiye Futbol Adamları Derneği, Türk Spor Vakfının kurucu üyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi ile Olimpiyat Derneğinin kuruculuğunu ve dernek üyeliğini yaptı.

Antalya’da daha lise öğrencisiyken Halkevi korolarında görev yapan Gültekin Çeki, 24 Şubat 1949’da ölen babası Mehmet Sermet Çeki’nin vasiyetiyle Türk Sanat Müziğiyle uğraşmaya başladı. 1954 yılında Esen Park Gazinosunun düzenlediği ses yarışmasına girdi ve yarışmada Ses Kralı seçildi. Antalya’da 1980’de Antalya Türk Müziği Korosunun kurdu. Daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarının temeli olan İsmail Baha Sürelsan Müzikevinin kurdu.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500