Dokunulmazlıklar Kaldırıldı

Anayasanın dokunulmazlıkları belirleyen maddesinde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonunda oy birliği ile kabul edildi.


Dokunulmazlıklar Kaldırıldı

Anayasanın dokunulmazlıkları belirleyen maddesinde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonunda oy birliği ile kabul edildi.

 

Anayasanın dokunulmazlık kapsamına giren 83. Maddesinde değişiklik yapılabilmesine dair kanun teklifi TBMM Anayasa komisyonunca oy birliği ile kabul edildi.  Beklenen düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildiği tarih itibariyle uygulanmaya başlanabilecek.

Geçici Madde şu şekilde;

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte; soruşturmaya veya soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, Cumhuriyet Başsavcılıklarından ve mahkemelerden, Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, TBMM’ye veya Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasanın 83’üncü maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi hükmü uygulanmaz.”

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde; Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Başkanlığında, TBMM Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyalar, gereğinin yapılması amacıyla, yetkili merciine iade edilir.”

“Anayasanın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesine göre, seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça "tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.”

Belirtilen madde ile ayrıca bir milletvekili hakkında, seçimden önce yada sonra verilmiş olan bir ceza hükmünün uygulanması, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde halen 550 yakın fezleke bulunurken, bunlardan büyük bir kısmının HDP milletvekilleri hakkında olduğu söyleniyor.

17 Mayıs 2016 Tarihli Haber Güncellemesi

Bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülecek dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili anayasa değişikliği maddesi gündeme alındı. Rekor bir oyla dokunulmazlıklar resmen kaldırıldı. Yapılan gizli oylamaya 536 milletvekili katıldı. 348 milletvekili kaldırılsın oyu kullanırken, 155 milletvekili oyu ret çıktı. 8 milletvekili çekimser kalırken 25 oy geçersiz sayıldı.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500