Bursa'daki Patlamayla İlgili Önemli Gelişmeler

Bursa Ulu Camii Önünde patlatılan bomba ile ilgili olayda gözaltına alınanların sayısı 16’ya yükselirken, yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Bomba teslim alınırken “kitapları aldın mı?” şifresi kullanılmış.


Bursa'daki Patlamayla İlgili Önemli Gelişmeler

Bursa Ulu Camii Önünde patlatılan bomba ile ilgili olayda gözaltına alınanların sayısı 16’ya yükselirken, yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Bomba teslim alınırken “kitapları aldın mı?” şifresi kullanılmış.

 

2 gün önce Bursa’da yaşanan terör eylemi ile ilgili önemli bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı. Ulu Cami’ye yapılan eylemde PKK terör örgütünün parmağı olduğu tespit edildi. Bursa polisinin son günlerde aldığı yoğun güvenlik tedbirleri nedeniyle şehre çok miktarda patlayıcının sokulmasının önüne geçildi. Terör örgütü mensupları deşifre olmamak için geliştirdikleri yollar güvenlik güçleri tarafından açığa çıkarıldı.

Terörle Mücadele ekipler 5 ayrı ilde, bombacının kimliğini tespit edebilmek için ailelerden alınan DNA örneklerinin sonuçlarını bekliyor. Parmak izinden kimliği tespit edilemeyen canlı bombanın üzerinde bulunan kimlik de sahte çıktı. Kimliğin esas sahibi, bombaları getiren, bombacıyı yönlendiren ve eylemle ilişkisi olan herkes göz altına alındı.

Kadın canlı bombanın Suriye’den Şanlıurfa’ya oradan da otobüsle Bursa’ya geldiği öğrenildi. 4 gün Bursa’da kalan 25 yaşındaki kadın olaydan 2 gün önce 2 kişiyle birlikte Kapalıçarşı’ya gelerek keşif yaptıkları belirlendi. Bombanın İstanbul’da çanta içerisinde otobüsle Bursa’ya gönderildiği Görüklü’deki öğrenci evine getirildiği tespit edildi. Kadın canlı bombanın Görüklü’deki öğrenci evinde bulunan kişilerle buluşup planlamanın yapıldığı öğrenildi. Bombayı İstanbul’dan getiren kurye, ulaştırdığı kişi ve olayı organize eden kişinin yaptığı görüşmelerde “kitapları aldın mı?” şifresini kullandığı belirlendi.

HEDEF KAPALIÇARŞIYDI

Bombacının taksiyle olay yerine geldiği ve elinde bulunan çantada bombayı taşıdığı kesinleşti. Ulu Camii’ye yaklaşan bombacı, sol elinde bomba bulunan çanta, sağ elinde ise telefonla görüşürken görüntülendi. Telefonla görüştüğü kişi bombacıyı yönlendirdiği düşünülüyor. Kadın telefonla görüştüğü esnada  yanından 2 polis geçiyor. 5-6 saniye sonra da bombayı patlattığı kayıtlarına ulaşıldı. Güvenlik kameralarından tespit edilen görüntülere göre bombacıyı yönlendiren kişinin yakalanması için çalışmalar sürüyor. Patlayan bombanın Irak ve Suriye’de rahatlıkla temin edilebilen C4 olduğu anlaşıldı. Esas hedeflerinin yoğunluğun en fazla olduğu Kapalıçarşı ve Ulu Camii olduğu anlaşıldı. Olay yeri inceleme ekipleri bombacının üzerinden çıkan parçalanmış kimliğin Afyonkarahisar ilinin Karacabey nüfusuna kayıtlı S.Y. adlı şahsa ait olduğu ve üzerindeki fotoğrafın değiştirildiği tespit etti. Ayrıca bombacının patlamadan önce konuştuğu telefon hattının erkek bir şahıs adına kayıtlı ve yeni alındığı sadece bir kez görüşme yapıldığı belirlendi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500