Kadınlar İçin Önemli Sağlık Rehberi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Özgür Gürsoy, İdrar kaçırma rahatsızlığının kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görüldüğünü belirtirken Türkiye’de yılda istatistiki olarak 100 bin kadının idrar kaçırma sorunuyla doktora başvurduğunu söyledi.


Kadınlar İçin Önemli Sağlık Rehberi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Özgür Gürsoy, İdrar kaçırma rahatsızlığının kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görüldüğünü belirtirken  Türkiye’de yılda istatistiki olarak 100 bin kadının idrar kaçırma sorunuyla doktora başvurduğunu söyledi.

 

Eskişehir Acı Badem Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Özgür Gürsoy, idrar kaçırma rahatsızlığının kadınlarda erkeklere oranla çok aha fazla görüldüğünü belirtirken, bu durumun sebebinin kadınların sosyal durumlarıyla ilgili olabileceğini vurguladı. Op. Dr. Özlem Özgür Gürsoy , “İdrar kaçırmanın rahatsızlığının farklı tipleri, sebepleri ve sebeplere  göre değişik tedavi yöntemleri vardır. Bazen idrar kaçırma nedenleri geçicidir yani nedenler ortadan kalktığında idrar kaçırma da geçer. Bu durumlara en çok bilinen örnek idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, gebelik dönemi ve ilaçların yan etkileri olabilir. İdrar kaçırma rahatsızlığı çeşit olarak başlıca 3 gruba ayrılır bunlar; stres (hareket ile ilişkili) inkontinans, urge (sıkışma veya acil idrar yapma hissi), inkontinans karışık tip” dedi.

SİGARA ALIŞKANLIĞI İDRAR KAÇIRMAYI TETİKLİYOR.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Özgür Gürsoy, idrar kaçırma rahatsızlığının önüne geçilebilmesi için ilk olarak rahatsızlığa sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekiğini belirtti. Dr. Gürsoy, “Kabızlık, şişmanlık, sigara alışkanlığı, vajinal ve idrar yolu enfeksiyonları, idrar taşları ve tümörleri, kontrolsüz şeker hastalığı, adele gevşeten, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyon ve alerji ilaçları da idrar kaçırmaya sebep olabilir. Kegel egzersizleri, pelvis kasların eğitimi idrar yaparken, bu bölge kaslarının sıkılması ile idrar akımının durdurulması ve 5 saniye tutulduktan sonra tekrar gevşetilmesi ile yapılır. Bu egzersizi yaparken hangi kasların kasılmasının bu etkiyi sağladığı daha iyi anlaşılır. 1 hafta içinde öğrenildikten sonra, gün boyu 5 yavaş, 5 hızlı hareket günde en az 5 kere yapılmalıdır. Hamilelik süresince de günde en az 3 kez yapılmalıdır ve doğum sonrası da minimum 10 kez yapılmalıdır. İlaç tedavisi, hekim tarafından karar verilen ilaçların kullanımı uygun hastalarda fayda sağlamaktadır. Cerrahi tedavisi, stres inkontinansın tedavisi için çeşitli ameliyat tipleri mevcuttur. Seçilmiş olan vakalarda cerrahi tedavideki başarı oranları yüzde 60-90’lara ulaşmaktadır” şeklinde ifade etti.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500