TBMM FEZLEKE GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonun ’da 135 milletvekili hakkında 600 adet fezlekenin görüşmeleri bugün itibariyle başladı.


TBMM FEZLEKE GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonun ’da 135 milletvekili hakkında 600 adet fezlekenin görüşmeleri bugün itibariyle başladı.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonun ‘da Anayasamızın  83. Maddesine ek olarak konularak milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik kanun teklifi hakkında açıklama yaptı. Dokunulmazlıklar hususunun 1982 Anayasasının 83. Maddesinde düzenleme altına alındığını belirten Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ, ’’Gerek yasama sorumsuzluğunun gerek yasama dokunulmazlığının anayasal dayanağını oluşturmaktadır. Kürsü dokunulmazlığı veya mutlak dokunulmazlık dediğimiz esasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Meclis sürecindeki sözlerinden, Meclis’te ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanınca Divan’ın teklifi üzerine başka bir karara almadıkça bunları Meclis dışı tekrarlama ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar’’ ifadelerini kullandı. Bozdağ şunları ifade etti, ’’Bizim tarafımızdan incelendiğinde bu teklif milletvekillerimizin suçluluğu veya suçsuzluğu hakkında iddiada bulunan bir teklif değildir. Milletvekillerinin yargılamaları ile ilgili önündeki anayasaya eklenen bir madde ile yargılanmalarına izin veren teklif olarak görüyoruz. İlgili soruşturmayı ebetteki ilgili Cumhuriyet Savcılıkları yürütecektir. Eğer davaya dönüşürse mahkemeler karar verecektir. Bizim bu açıdan baktığımızda anayasa değiştirme yetkisine sahip olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin anayasaya geçici madde eklemesi anayasaya aykırılık oluşturmadığını kanaatindeyiz. Eklenen maddede anayasa hükmüdür. Anayasa hükümleri arasında bir hiyerarşi söz konusu değildir.’’

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop. AK Parti 46, CHP 179, HDP 354, MHP 17 ve bağımsız 5 toplamda 600 adet fezleke dosyasının bugüne kadar ellerine ulaştığını söyleyerek 27 AK Parti, 51 CHP, 49 HDP, 7 MHP ve 1 bağımsız toplam 135 milletvekili hakkında fezleke olduğunu belirtti.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500