Bursa’lıların Teröre Karşı Dik Duruşu

Bursa Ulu Cami’de dün 17:30 sularında gerçekleştirilen terör saldırasına karşı bugün sabah namazında Bursa’lılar Ulu Cami’ye akın etti.


Bursa’lıların Teröre Karşı Dik Duruşu

Bursa Ulu Cami’de dün 17:30 sularında gerçekleştirilen terör saldırasına karşı bugün sabah namazında Bursa’lılar Ulu Cami’ye akın etti.

 

Dün akşam saatlerin 25 yaşlarında canlı bomba kadının Bursa Ulu Cami’nin batı kapısında kendini patlatmasının ardından bugün ilk kez Ulu Cami’de namaz kılındı. Normal günlere göre bugün daha kalabalık olan Ulu Cami’de namaz kılmaya gelen vatandaşlar “Teröre inat buradayız” diyerek yaşanan terör eylemlerine karşı Bursa halkı dik duruşunu gösterdi. Sabah namazının ardından camiden ayrılan vatandaşlardan Emin Aksakal, "Dün ikindi namazının ardından cenaze namazı kılmak için hazırlanıyorduk. O esnada bir patlama oldu. Herkes kaçışmaya başladı. Ama bugün cemaat korkmayarak geldi. Genelde bir buçuk, iki saf cemaat olurdu bugün üç saf olduk" ifadelerini kullandı. Namaz çıkışında bir başka cami cemaatinden Ali Akpınar ise, "Kimse buraya korkarak gelmiyor. Kimseyi yıldıramazlar. Herkes rahat bir şekilde hayatına devam ediyor" dedi.

Patlamanın meydana geldiği civardaki dükkanları hasar gören esnaflar sabah erkenden dükkanlarını açarak etrafa dağılan parçaları topladı. Daha sonra hasar gören camlarını tamiriyle uğraşan esnaf kepenk kapatmak yerine dükkanlarını açarak “Teröre inat buradayız” mesajını verdiler. Kritik noktalarda ve Ulu Cami etrafında güvenlik tedbiri alan polisler halen bölgede nöbet tutmaya devam ederken olay yeri inceleme ekipleri de patlama noktasında halen çalışmaya devam ediyorlar.

Gelen son bilgilere göre patlama olayı ile ilgili il dışından şüphelenilen 11 kişi tutuklanarak Bursa'ya getirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar sorgulanmak üzere Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğe gönderildi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500