Hatay'da Tarihi Mozaik Bulundu

Hatay'da bulunan ve üzerinde eski Grekçe ''neşeli ol hayatını yaşa'' yazan mozaiği ünlü tarihçi İlber Ortaylı bizzat yerinde inceledi.


Hatay'da Tarihi Mozaik Bulundu

Geçtiğimiz günlerde Hatay’da teleferik çalışmaları esnasında gün ışığına çıkarılan mozaik herkesi tebessüm ettirmeyi başarmıştı. Üzerinde eski Grekçe olarak ‘’neşeli ol hayatını yaşa’’ yazan mozaik sosyal medya da bir anda ilgi odağı oldu ve pek çok espriye konu oldu.

 

Pek tabi böyle önemli bir arkeolojik buluntuya ilginin sosyal medyayla sınırlı kalması beklenemezdi. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı Mustafa Kemal üniversitesinde verdiği konferansın ardından İplik Pazarındaki kazı alanına gelerek çalışmaları ve buluntuları yerinde inceledi ve basına açıklamada bulundu. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kazı çalışmaları ile ilgili olarak ünlü tarihçiyi bizzat bilgilendirdi. Prof. Dr. İlber ortaylı basına yaptığı açıklamalarda, bulunan mozaiğin nadir bir eser olduğunu, kazı çalışmalarının hala devam ettiği bölgenin müze haline getirilerek bulunan ve ilerde bulunması muhtemel diğer mozaik ve antik eserlerin bizzat yerinde sergilenmesinin önemine değindi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise yaptığı açıklamalarda kazı bölgesinde müze kurulma çalışmasının 3 ay önce başlattıklarını, devam eden kazı çalışmalarıyla birlikte yeni gün ışığına çıkarılacak mozaiklerle beraber bölgede Mozaik yolu oluşturulacağını açıkladı. Yapılan kazı çalışmalarında mozaik haricinde daha pek çok antik eserin çıktığına da değinen başkan, çıkan tüm eserlerin sergilenmek için Hatay Arkeoloji müzesine nakledildiğini söyledi. Dünyada önemli derecede mozaik kalıntılarına sahip 4 şehir olduğunu, bunların içinde ise en çok esere sahip olan şehrin Hatay olduğunu belirten başkan, Hatay’ı tarih turizminde dünyanın en önemli destinasyonlarından biri yapmak için sürekli çalışıp, projeler hayata geçirdiklerinden bahsetti.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500