DİKKAT! REKOR SICAKLIKLAR GELİYOR

NASA'dan yapılan açıklamaya göre bu yıl yaz aylarının, tarihin kaydedilen en sıcak yazı olması bekleniyor


DİKKAT! REKOR SICAKLIKLAR GELİYOR

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilisi Gavin Schmidt, bu yılki yaz aylarının, meteorolojik kayıtların tutulmaya başladığı 1800'lü yıllardan günümüze tarihin en sıcak yaz mevsimi olacağının tahmin edildiğini belirtti.

Schmidt, meteorolojik araştırma ve ölçümlerini değerlendirdiği açıklamasında, yapılan bu yaz sıcaklıkları tahmininin "Yüzde 99'dan daha fazla bir oranla" gerçekleşmesini öngördüklerini ifade etti. Amerikan basınında yayınlanan haberlere göre, geçtiğimiz yıllarda, yıllık sıcaklık karşılaştırması yapılabilmesi için yılın son aylarına kadar beklenmesi gerekmekteydi. Fakat bu yıl, daha mart ve nisan ayları itibariyle yüksek seyretmeye başlayan sıcaklık değerleri, yılın kalan aylarında hava sıcaklıklarının nasıl bir seyir izleyeceğine dair tahmin yapmayı olanaklı kıldı. Açıklamanın devamında Mart ve Nisan itibariyle kaydedilen sıcaklık değerlerinin yaz aylarında kırılması muhtemel sıcaklık rekorları için  uygun altyapıyı sağladı özellikle vurgulandı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE EL NİNO

Mevsimsel sıcaklık değerlerindeki bu aşırı ve hızlı oynamaların sebebi olarak ise, tüm dünyayı etkileyen küresel atmosfer olayı el Nino olduğu belirtiliyor. El Nino  etkisi sadece sıcaklık artışı ve kuraklıkla sınırlı değil, ayrıca şiddetli soğukların, sel ve fırtına gibi doğal afetlerin artışının da altında yatan sebebi. Birbirine yakın komşu coğrafyalarda dahi birbirinden son derece farklı iklim şartlarının oluşması da El Nino etkisiyle açıklanıyor. Diğer yandan, dün New York'ta imzalanan küresel iklim değişikliğinin önlenmesi anlaşmasıyla, Aralık ayında Paris'te gerçekleştirilen iklim zirvesinde alınması kararlaştırılan önlemler resmen kayıt altına alındı. NASA tarafından yapılan bu açıklama ile yapılan bu anlaşmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görülmüş oldu.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500