Merkez Bankası Faiz Kararı

Para Politikası Kurulu (PPK) Merkez Bankası yeni başkan Murat Çetinkaya başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı. Toplantı sonucunda açıklanan kararlarda sürpriz yaşanmadı ve beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandının 50 baz puan düşürülmesi kararı çıktı. Faiz kararlarının beklentiler ile paralel olmasına piyasalar olumlu tepki verdi.


Merkez Bankası Faiz Kararı

Para Politikası Kurulu (PPK) Merkez Bankası yeni başkan Murat Çetinkaya başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı. Toplantı sonucunda açıklanan kararlarda sürpriz yaşanmadı ve beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandının 50 baz puan düşürülmesi kararı çıktı. Faiz kararlarının beklentiler ile paralel olmasına piyasalar olumlu tepki verdi.

 

 

Gün boyu 2,82-2,83 bandında dalgalanan dolar, PPK’nın fazi açıklamalarından akabinde 2,81 bandının altına çekildi, altında ise trend aşağı yönlü oldu. Düşen faiz ve döviz kurlarının olumlu etkisiyle BİST 100 endeksi yukarı yönlü harekete başlayıp 86700 puanın üzerine çıktı.

 
TOPLANTI SONRASI ALINAN KARARLAR
Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun toplantı sonunda şu kararları açıkladı;

"Para politikasındaki sıkı duruşunun ve alınan önlemlerin etkisiyle senelik kredide ki büyüme seviyeleri uygun düzeylerde seyretmektedir. İhracat hadlerindeki pozitif gelişmeler ve tüketici kredilerinin istiktarlı hareketleri cari dengede gelişimi göstermektedir. Artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek sürmektedir. Açıklanan veriler ile öncü göstergeler iktisadi faaliyetin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğunu göstermektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.
Yakın dönemde küresel oynaklıklarda gözlenen düşüş sürmüş ve küresel finansal koşullarda iyileşme yaşanmıştır. Bu gelişmelerin yanı sıra Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmasının da geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacı azalttığı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.
Enflasyon yakın dönemde belirgin bir düşüş sergilemiştir. Temelde işlenmemiş gıda kaynaklı gerçekleşen bu düşüşün kısa vadede devam edeceği öngörülmektedir. Bununla birlikte, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir.
Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır".


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500