Faiz İndirimi

Ak Parti Mali ve İdari işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat DEMİRÖZ enflasyondaki düşüşle beraber faiz indirimlerinin de beklendiğini söyledi.


Faiz İndirimi

Ak Parti Mali ve İdari işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat DEMİRÖZ enflasyondaki düşüşle beraber faiz indirimlerinin de beklendiğini söyledi.

 

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın  ülkemize büyük hizmetlerde bulunmuş kıymetli bir ekonomist olduğunu söyleyerek; ‘ Merkez Bankasının piyasaların faiz indirimi beklentisine karşılık vereceğini düşünüyorum’ dedi. Başkan DEMİRÖZ  Merkez Bankasının asıl amacının Hükümetle ortak  belirlenen enflasyon hedefine ulaşabilmek için politika üretmek, uygulamak olduğunu hatırlattı. Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile  birlikte kurumun  hükümet ile  uyum içerisinde belirlenen enflasyon hedeflerine ulaşacağı konusundaki inancının tam olduğunu bildirdi. Vedat Demiröz ‘ şu anki ekonomik veriler piyasalardaki canlanmayı, mali iyileşmeyi, halkın hükümet olan güvenini göstermektedir. Geçtiğimiz Şubat ayı itibari ile cari açık 30,5 milyar dolara düşmüş, ülkemiz son çeyreği yüzde 5,7 , 2015’i  yüzde 4 büyüme ile bitirmiştir. Ülkemizdeki sanayi üretimi 2015 yılı Şubat ayı itibari ile 8,4 oranında artmıştır. Enflasyonun  yüzde 7,46 olduğu yerde yüzde 10,5 faiz düşünülemez. Yüksek faiz ülkemizde üretim ve yatırım için engel teşkil etmektedir. ‘dedi.

PİYASALARIN BEKLENTİSİNİ DİKKATE ALMAMIZ GEREKİYOR.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı  Vedat DEMİRÖZ, bizim piyasaların beklentisini dikkate almamız gerekiyor. Piyasa Merkez Bankasından faizlerde büyük indirim bekliyor. Yeni Başkan Murat Çetinkaya’nın bu beklentileri karşılayacağını düşünüyorum.’ Dedi.

Merkez Bankasının bağımsız bir kurum olduğunu belirten Vedat Demiröz, ‘Ancak şunu vurgulamak gerekir  Merkez Bankası, Maliye ve Hazine bu üç kurum aynı gemide berber yol alırken yanlış rotada yanlış uygulamalara  yönelmemek gerekir.’ diye konuştu.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500