Mega Deprem Bekleniyor

Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezinde Araştırmacı Ahmet Yakut, Türkiye ve dünya üzerindeki sismik hareketler üzerine yaptığı araştırma neticesinde 2016 yılı içinde Şili’de büyük bir deprem yaşanacağını söyledi.


Mega Deprem Bekleniyor

Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezinde Araştırmacı Ahmet Yakut, Türkiye ve dünya üzerindeki sismik hareketler üzerine yaptığı araştırma neticesinde 2016 yılı içinde Şili’de büyük bir deprem yaşanacağını söyledi.

 

 

Çalışmalarını sosyal medya üzerinde paylaşan ve yaklaşık 20 bin takipçisi olan araştırmacı Ahmet Yakut, 2016 yılında yaşanacak deprem için “Global Felaket” olarak adlandırdı ve mega deprem uyarısında bulundu. Dünya üzerindeki sismik hareketleri uzun zamandır inceleyen Yakut, 2016 yılında adeta patlama yaparak mega depreme neden olacağını, özellikle Şili’ye dikkat çekti.

“DEPREMİN ŞİDDETİ 8,8 – 9,2 ARASI OLACAK”
Uzun süredir dünyadaki sismik hareketleri inceleyerk araştırmalarını tamamlayan Yakut, "Özellikle son 2 aydır dünya üzerindeki bir çok parametre (elektromanyetik alan değişimi, pasifik ateş çemberi üzerindeki kırılma hareketleri ve diğer gps-meteorolojik veriler) dünyamızın 2016 yılında mega bir depremi yaşayabileceğini göstermektedir. Nazka plakası, Güney Amerika plakasının altına hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. 22 Mayıs 1960 tarihinde tüm zamanların richter skalasıyla ölçülmüş en büyük deprem Şili’de meydana geldi ve büyüklüğü 9.5M olarak kayıtlara geçti. Ancak bir gerçek var ki 1960 yılındaki o deprem, nüfusun az olduğu Şili’nin orta bölgesini yerle bir etti. 9.5M büyüklüğündeki bir deprem de sadece 3 bin kişi öldü. Ancak Nazka plakası hareketlerine ve son Şili depremlerine baktığımızda en kritik bölge olan Valparaiso, La Serena şehirleri önündeki hat kırıldığında 8.8M-9.2M büyüklükleri aralığında global bir felakete sebep olabilir. Bu deprem, bu sene içinde dünyada beklediğim en önemli deprem. Takip ettiğim bu durumlar neticesinde inşallah yanılırım ve hiç bir ülke bu denli büyük felaketlere maruz kalmaz" dedi.

 MARMARA DEPREMİ
Yıllardır korkuyla bekleyen İstanbul için ise, "Marmara depremini dile getirmek bile istemiyorum, bence zamanı var. Kuzey Anadolu Fayı, batı ve doğu olmak üzere iki ucunda biriken stresi önce Doğu’da atacaktır. Daha sonra beklenen Marmara depremi senaryolarına değinmek gerek" dedi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500