Bursa’da Arkeolojik Keşif

Bursa’da Zindan Kapı’da başlatılan yenileme ve restorasyon çalışmaları esnasında 23 yıl süren Bursa kuşatmasında Bizanslıların şehre lojistik destek sağlamakta kullanıldığı düşünülen gizli tüneller ortaya çıkarıldı.


Bursa’da Arkeolojik Keşif

Bursa’da Zindan Kapı’da başlatılan yenileme ve restorasyon çalışmalırı esnasında 23 yıl süren Bursa kuşatmasında Bizanslıların şehre lojistik destek sağlamakta kullanıldığı düşünülen gizli tüneller ortaya çıkarıldı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe ve Büyükşehir’in bürokratlarıyla birlite Zindan Kapı’da yeni keşfedilmiş tünelleri ve devam etmekte olan restorasyon çalışmalarını inceledi. Osman Gazi döneminde başlayan Bursa’nın fethinin tam 23 yıl sürdüğünü hatta Osman Gazi’nin Bursa’nın fethini dahi göremediğini söyledi. Ayrıca gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sayesinde 2500 yıl sonra Bizanslıların kuşatma esnasında hayatlarını devam ettirmek üzere lojistik amaçlı kullandığı tüneller gün yüzüne çıktığını açıkladı. Tünellerin şehre dışarıdan rahatlıkla giriş yapılabileceği ve eşya taşınabilecek kadar geniş olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Zindan Kapı’da yaklaşık 3.5 metre genişliğinde tünelller olduğunu bu tüneller sayesinde şehirdekiler rahatlıkla hayatlarını sürdürebildiklerini vurguladı. Zindan Kapı’da yapılan restorasyon çalışmaları bu duruma günümüze net olarak göstermektedir.


"ORJİNAL YAPIYI ORTAYA ÇIKARDIK"

Başkan Altepe, restorasyon çalışmalarının son hızyla devam ettiğini, asırlar önce inşa edilmiş mükemmel tarihi yapıları Büyükşehir Belediyesinin özverili çalışmaları sonucunda orjinal haline kavuşmaya başladığını belirtti. Sözlerine devam eden Başkan Altepe; “Bursa’da tarihi medeniyetlere ait bütün eserlerin izlerini birer birer ayağa kaldırmaya devam edeceğiz. Restorasyon çalışmalarımız neticesinde 11 adet binayı kamulaştırdık. Zindan Kapı’nın kule bölümünde bile yeni bina vardı. Bu binayı yıkıp orjinal yapıya sahip çıktık. Çalışmalarımız bittiğinde şehrimiz çok güzel bir alan ve yapıya sahip olacak.”  dedi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500