Kış Saati Uygulamasında Namaz Saatlerine Dikkat

26 Mart 2016 tarihinde yaz saati uygulaması 29 Ekim 2016 tarihi itibariyle sona eriyor. Ancak Türkiye'de bu sene kış saati uygulaması olmayacak. Namaz saatlerinin kış saati uygulamasından nasıl etkileneceği büyük merak konusu.


Kış Saati Uygulamasında Namaz Saatlerine Dikkat

Kış saati uygulaması 29 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüm dünyada başlıyor. 26 Mart 2016 tarihinde yaz saati uygulamasına geçilerek saatler 1 saat ileri alınmıştı. Bu geden itibaren kış saaati uygulamasına geçilerek saatler 1 saat geri alınacak. Ancak Bu dene Türkiye'de kış saati uygulamayı olmayacak.

Türkiye'de bu sene uygulamaya geçmeyecek olan kış saati uygulaması birçok soruyuda beraberinde getirdi. Bunların en başında gelen sorulardan biriside namaz saatleri kış saati uygulamasında nasıl olacağı. Haberlerweb.com olarak akıllara gelen birçok sorunun cevabını araştırdık. Namaz saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sene başında bir yıllık olarak hazırlanıyor.

Yarından itibaren kış saati uygulamasına geçilmiş şekilde hazılanan tüm illerin namaz vakitleri büyük karışıklıklara neden olacak. Türkiye'ki bütün illerin namaz vakitleri yaz saati ve kış saati uygulamasına göre 1 yıl önceden belirlendiğinden 30 Ekim tarihinden itibaren tüm vakit namazlarının saatleride kış saati uygulamasına göre hazırlanmış durumda. 

Ancak bu sene Türkiye'de kış saati uygulaması yapılmayacağı sonradan belirlendiği için namaz vakitlerinde zaman sorunu yaşanacak. Buna göre mesela saat 13:00'da olan öğlen namazı vakti kış saati uygulamasına göre 12:00'da olacak. Fakat kış saati uygulamasına geçilmeyeceği için 13:00'da olan öğlen namazı vakti 30 Ekim 2016 tarihinden itibarende 13:00'da olmalı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sene başında yıllık olarak hazırlanan namaz vakitlerine göre kış saati uygulamasına göre namaz vakitleri gösteriliyor. 

30 Ekim 2016 tarihinden itibaren her nekadar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan namaz vakitleri listesi olsada tüm namaz vakitlerinin saatlerini 1 saat ileri olarak ayarlamak gerekecek. Örneğin 12:00'da gösterilen öğlen namazına saat 13:00'da kılınması gerekiyor.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500