Akıllı Bastona Destek Yağdı

Görme engelliler, yarasaların karanlıkta görme prensibinden yararlanarak üretilen akıllı baston sayesinde baş hizasına gelen tabela ve ağaç dalı gibi cisimlerden korunabilecek. Ayrıca akıllı bastonda bulunan bluetooth sayesinde akıllı telefonla iletişim kurarak navigasyon sayesinde WeWalk özelliği ile istediği yere rahatlıkla gidebilecekler.


Akıllı Bastona Destek Yağdı

Akıllı gözlük üreterek engelsiz Hackathon etkinliğine katılacak girişimciler son anda karar değiştirerek akıllı baston ürettiler. Türkiye'nin yerli teknoloji üreticisi olan Vestel'in bilgi birikiminden yararlanan mucitler WeWalk adında akıllı baston ürettiler.

Bütün görme engelliler için büyük bir umut olacak akıllı baston büyük tehlikelere karşı koruma sağlayacak. Normal zamanda kulladıkları bastonla sadece önlerine çıkan engelleri tarayabilirken yarasaların yön bulma presinsibinden yararlanılarak üretilen akıllı baston sayesinde baş hizasına gelen engellerde sinyaller sayesinde algılanabilecek. Akıllı bastondan gönderilen sinyaller sayesinde görme engellinin baş hizasında bulunan tabela, dal gibi tehlike yaratacak cisimleri algılaması sağlanacak. Ayrıca akıllı bastona entegre edilen bluetooth sayesinde akıllı telfondaki navigosyona erişim sağlanarak isteği yere gidebilmelerini sağlayacak.

Akıllı bastonun üretimi ve pazara sunabilmek için ihtiyaç duyulan sermaye için kingstaster gibi çalışan AriKovani.com'da mucitleri tarafından fonlama sistemine açıldı. Kısa sürede yani 24 saat kadar biz zamanda 115 bin TL destek toplamayı başardılar. 200 bin TL fon barajı koyan mucitler şimdiden 175 bin TL'ye ulaştılar. Akıllı bastonun üretilerek pazara çıkarılmasına çok az bir zaman kaldı.

Görme engellilerin gözü eli ayağı olacak akıllı bastonun 2017 yılının Şubat ayında satışa sunulması bekleniyor.

 

  


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500