Hyperloop Rüyaydı Gerçek Oldu

ABD teknolojisine sağlanan destekler sayesinde toplu ulaşımı kökten değiştirmeye hazırlanıyor. Kapsüle benzeyen araçlar vakumlu özel tüpler içinde saatte 1000 kilometre hıza ulaşıyor. Hyperloop kapsül adı verilen araçlar ilk testlerinde 650 km hıza ulaşmayı başardı. İkinci testinde 1300 km hız denemesi yapılacak.


Hyperloop Rüyaydı Gerçek Oldu

Toplu ulaşımın beşinci modeli olarak nitelendirilen hyperloop sisteminin prototipleri görücüye çıkmaya başladı. Dünyanın dört bir yanından gelen ekipler, Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles kentinde tasarımlarını yarıştıracak. En hızlı ve etkili kapsülü üreten ekip projenin sahibi olacak. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen sistem, vakumlu tüpler ve manyetik kaldırma sistemlerine sahip hyperloop kapsül en büyük rakibi olan uçaklardan çok daha az enerji tüketiyor. Birkaç yıl önce sadece hayal deniyordu. Artık çalışan prototipler var ve hayal her geçen gün gerçek olmaya biraz daha yaklaşıyor. Saatte 1200 kilometrelik hızı aşabilen hyperloop sayesinde 560 kilometrelik Los Angeles - San Francisco Seferi'nin 30 dakikaya inmesi planlanıyor.

Hyperloop yöneticileri, projenin en geç 5 yıl içerisinde faaliyete başlayacağını değerlendiriyor. 2019 yına kadar kargo yüklerinin taınması planlanan sistemden sonra, 2012 yılından itibarende insanların taşınması hedefleniyor.Hyperloop ile yolculuk yapmak isteyenler sadece 20 dolara hızlı ulaşımdan faydalanabilecek.

3 yıl önce yapılan açıklamada projenin tyoplam maliyetinin 6 milyar dolar olacağı söylenmişti. Kısa mesafelerde uçaktan daha hızlı olacağı açıklanan hyperloop sistemi sayesinde uçakların iniş ve kalkış aşamasındaki zaman kaybından kazanç elde edileceği değerlendiriliyordu. Ancak ozamanlar hayal gibi görünen sistemin günümüzde canlı ve daha etkili prototipleri görülmeye başlandı.

 

 

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500