İphone 7 Yapılan Onca Testlere Nasıl Dayandı

Apple‘ın 4.7 inç ekran iPhone 7’si daha şimdiden çok ciddi bir sağlamlık testine tabi tutuldu. Görünüşe göre, mat siyah renkli versiyon çizilmeler karşı yeteri kadar dayanıklı görünüyor, fakat bıçak ile yapılan çizilmeler için aynı şeyi söylemek için çok zor.


İphone 7 Yapılan Onca Testlere Nasıl Dayandı

iPhone 7 modelleri bir tanesini almayı başararak bir iPhone 7 sağlamlık testi videosu hazırlamış. YouTube kullanıcısı öncelikle bu cihazı yepyeni kutusundan çıkarıyor ve, daha sonra da anahtar ile, bıçak gibi cisimlerle ve biraz da kuvvet uygulayarak zarar vermek istiyor.

Genel olarak, iPhone 7’nin günlük yaşamda sıklıkla karşımıza çıkabilecek, örneğin cepte anahtarlık sebebiyle olabilecek çizikler gibi sorunlara karşı iyi bir performans sergilediği görülüyor.

Apple’ın anotlama süreci bir çok durumda sağlamlığını göstermiş oluyor. Ancak bir bıçak ucuyla yapılacak çizikler için aynı sağlamlıktan söz etmek kesinlikle mümkün değil.

Ön tarafa baktığımızda, iPhone 7’ ekranı metal cisim ile yapılan çizik testinde, Mohs sertlik seviyesine göre altıncı seviyeye kadar çıkmış oluyor. Bu netice, en son Gorilla Cam barındıran çoğu modern akıllı telefon elde ettiği görünüyor.

İlginçtir ki, arkadaki iSight kamera kapağı safirden yapılmadığını iddia ediyor. Videoda görüldüğü gibi, iPhone’un kamera kapağı sivri bir bıçak ucundan zarar görmüyor, ancak altıncı seviyedeki testte derin oyuklar dikkatlerden kaçmıyor. Bu da materyali Mohs sertlik seviyesinde kuvarsın bir seviye, safirin bir varyantın olduğu alüminyum oksitin de üç seviye altın da oluyor.

Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a ait teknik özellikler sayfasında, bu iki cihazın lens kapakların ise  safir den oluşuyor.

iPhone 7 sağlamlık testi videosunda en tartışılır iddialarından bir tanesi de Touch ID ana ekran tuşu safir yerine cam ile kaplı olması. Bu da altıncı seviye sivri cisimle kolaylıkla çizilebiliyor.

Apple, Touch ID’nin ilk kez kullanıldığı iPhone 5s‘in çıkışından bu yana, genellikle parmak izi okuyucu sisteminin katmanında safiri kullanmasıyla biliniyor. Ancak safir gibi bir malzeme bu tür bileşen için uygun görünüyor, çünkü iPhone’un ana ekran tuşu sadece arayüz navigasyon üstlenmiyor, aynı zamanda erişim korumasını, Apple Pay ile birlikte ödemeleri de işliyor. Parmak izi okuyucusu yüzeyin çizilmesi parmak izi okumaların düzgün şekilde tanınmamasına sebep olacaktır, bu da ciddi bir hasar olarak görülebilir.

Geçen sene iPhone 6s‘i gibi, bu yeni cihaz da 7000 serisi alüminyumdan yapılıyor. Bu da onu normal insanlar için neredeyse bükülemez hâle getirmiş oluyordu. Yapılan bükülme testinde, ekran kenarın da alüminyum gövdeden ayrılması sırasında ortaya çıkan yapışkana dikkat çekiliyor ve bunun su geçirmez madde olduğu söyleniliyor.

Apple, IP67 seviyesinde suya dirençten bahsediyor, ancak yapışkan maddenin gerçekten su geçirmez bir araç mı, yoksa sadece Apple’ın sıvı tabanlı yapışkanı mı olduğu henüz bilinmiyor.

iPhone 7 sağlamlık testi videosuna bakmakta yarar var

iPhone 7 sağlamlık testi videosu Apple’ın en yeni ve en mükemmel olarak nitelendirdiği akıllı telefon dan sağlamlık anlamında neler beklememiz gerektiği konusunda yeterli bir fikir elde etmemize yardımcı oluyor.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500