Türk Sinemasının Acı Kaybı Tarık Akan

Ünlü sinema oyuncusu vefakar insan Tarık Akan yaşamını yitirdi. Gerçek mesleği Makine Mühendisliği olan Tarık Akan, 1971 yılında sinema hayatına başladı. Yüzlerce filmde rol alan Tarık Akan, 66 yaşında hayata gözlerini yumdu.


Türk Sinemasının Acı Kaybı Tarık Akan

Efsanevi oyuncunun ölüm haberini Nazım Hikmet Kültür Vakfı verdi. Bu sabah şu satırlarla ünlü oyuncunun yaşamını yitirdiği duyuruldu. Tarık Akan'ın ölüm haberini “sanatçı olmanın dünyaya güzellikler katmak olduğunu gösteren güzel insan, efsane filmlerin unutulmaz oyuncusu Anne Kafamda Bit Var’ın yazarı, ülkesinin ve halkının Barış demokrasi ve özgürlük mücadelesinin militanı, ekmek, gül ve özgürlük günlerinin yorulmaz savaşçısı, ülkesinin güzel yarınlarla kucak kucak emek taşıyan, Nazım Hikmet sevdasında Nazım Hikmet Vakfı'nın kuruluşunda bu yana yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösteren, değerli bir arkadaşımız Tarık Akan 16 Eylül 2016 Cuma günü aramızdan ayrılmıştır” mesajını yayınladı.

Türk sinemasının efsanevi oyuncusu bu gece saat 01:00 sularında İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cenazesinin nerede olacağına ilişkin bilgiler de öğle saatlerine doğru aile tarafından duyurulacak.

En iyi erkek oyuncu ödülünü Canım Kardeşim ile alan ünlü oyuncu bu film ile bir başarıya daha imza attı. Canım Kardeşim film tarihinin en iyi filmleri arasına girdi. Tarık Akan'ı toplumun bütün kesimlerine tanıtan bir film de var tabii, hepimizin bildiği o film 1975’de vizyona girdi.  O filmde Hababam Sınıfı, filmde Damat Ferit karakterine hayat vermişti. Damat Ferit karakteri her zaman bir adım önde oldu. Belki de senaryosunu müziği oyuncu kadrosunun zenginliği ile öne çıkan Hababam Sınıfı, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösteriliyor. Akan’ın son yıllarda Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı Ah Nerede ve Evcilik Oyunu gibi filmlerde romantik komedi'nin en iyi örnekleriydi. O dönemde Tarık Akan giyiniş tarzı ve yakışıklılığıyla Yeşilçam'ın cici çocuğu oldu ve 1977 de tarzını değiştirmeye karar verdi. Çalışanların hakkını arayan bir isim oldu. Artık onu yürüyüşte, toplantıda, düşüncelerini paylaşırken ve gündelik hayatta ülkenin sorunlarına da sessiz kalmayarak paylaşımlar yaparak görmüştük. 12 Eylül 1980 Darbesi Tarık Akan'ın hayatını altüst etmişti. Yargılandı o dönemde, hapse girdi, çok zor günler geçirdi, tutuklu kaldığı döneme Anne Kafamda Bit Var kitabında anlattı.

Hülya Koçyiğit Tarık Akan’ı Anlattı

Çok büyük bir acı. Canım arkadaşım, çok değerli arkadaşım, Yeşilçam'a girdiği ilk yıllarda yakışıklı güzel, salon filmlerinde komedi filmlerinde oynadı. Daha sonra çok önemli sanatsal filmlerde, çok güçlü bir aktör olarak karşımıza çıktı. Hem yurt içinde hemde yurt dışında  çok büyük ödülleri aldı. O tertemiz çocuksu kalbiyle hep benimle, çok yakınım, canım, hatta kardeşim, çok saf kalbi olan tertemiz bir insan, her zaman toplumun değerlerine çok önem verdi.

Fatma Girik Tarık Akan’ı Anlattı

İlk filmini benimle birlikte çekti. Tarık Akan’ı anlatmak bir sanıtçıyı iki kelime ile anlatmak olmaz. Biz Tarık Akan ile 2 filmde rol aldık. Eğitime nasıl önem verdiğini hepimize gösterdi. İnsanlar yaptıkları işlerle anlatılır, Tarık Akan hakkında kitaplar yazıldı, O’nu tanımak isteyenler kitaplarını okuyabilir, filmlerini izleyebilir dedi.

Kadir İnanır Tarık Akan’ı Anlattı.

İnançlı insanlar olarak, ömürün bir gün biteceğine inanan insanlar olarak tevekkül ile bakmalıyız. Ben yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum, zaten Tarık Akan ile sık sık görüşüyorduk. Son görüşmemizde de bana iyi olduğunu söylemişti. Çok çok üzgünüm dedi.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500