Asgari Ücret Ağustos Ayından İtibaren Düşüyor

Net olarak 1300 TL olan Asgari Ücret, vergi dilimleri ve kesintisi nedeniyle Aralık ayında 1191 TL'ye kadar düşecek. Yasal bir düzenleme yapılmaz ise Asgari Ücret bu ay son kez 1300 TL olacak ve yıl sonuna kadar her ay düşecek.


Asgari Ücret Ağustos Ayından İtibaren Düşüyor

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yeni İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklama ile Asgari Ücretli çalışanlara umut olmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde yaptığı açıklama ile Asgari Ücretlilerin vergi dilimleri için bir düzenleme yapılabileceğini belirten, bu düzenleme için Ağustos ayını gösteren Soylu'nun İçişleri Bakanı olmasının ardından Asgari Ücretlinin durumu merak konusu oldu.

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ise bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ağustos ayından itibaren Asgari ücrette başlayacak olan vergi kesintisi, maaşların Ağustos ayında son kez 1300 TL olarak alınmasına, bu tarihten itibaren ise düşerek devam etmesine neden olacak. 

Önümüzdeki aydan itibaren düşüşe geçecek olan Asgari ücretteki toplam düşüş müktarı Aralık ayı maaşında 109 TL ye kadar ulaşacak ve Asgari Ücretli çalışanlar Aralık ayında 1191 TL maaş alacak. Asgari ücretli çalışanların önümüzdeki diğer aylarda ise maaşları şu şekilde olacak; Ekim ayı 1222 TL, Kasım ayı 1204 TL. 

 

 

Yasal olarak bir düzenleme yapılması halinde ise Asgari ücret bu vergi diliminin dışında bırakılacak ve vergi diliminden etkilenmeyerek 1300 TL net olarak ödenecek. 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500