Kanun Hükmünde Kararname ile Ceza Evlerinden Çıkışlar Devam Ediyor

Yeni denetimli serbestlik affından kimler yararlanacak? Yeni af ile ceza evlerinden hangi suçlular çıkacak? Hangi suçlar yeni af yasası kapsamında yer alıyor? İşte 90 Bin kişinin ceza evlerinden çıkmasını sağlayacak yeni kanunun detayları…


Kanun Hükmünde Kararname ile Ceza Evlerinden Çıkışlar Devam Ediyor

Resmi Gazetede yayınlanması ile yeni af yani denetimli serbestlik kapsamında ceza evlerinden çıkışlar da başlamıştı. Adalet Bakanı Bozdağ, bu durumun yeni bir af olmadığını, sadece geçici bir kanun ile bir iyileştirme yapıldığını dile getirmişti. Çıkarılan yeni kanun ile ceza evlerinden kimlerin çıkıp kimlerin çıkamayacağı da merak konusu oldu. Yeni kanunda yer alan ve özellikle belirtilen suçlar dışında kanuna uygunluğu olanların cezaevlerinden çıkması bekleniyor.

İlk tespitlere göre ceza evlerinde tutuklu olarak bulunan 34 bin kişinin ceza evinden çıkması beklenirken ilerleyen günlerde bu rakamın 90 Bini aşacağı iddia edildi. Resmi gazetede yayımlanan 671 sayılı kanına eklenen geçici madde, 1 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçları ve bu tarihten önce ceza evinde bulunan mahkumları kapsıyor. Resmi gazetede yayımlanan geçici kararname ceza evinde tutuklu bulunan ve tahliyesine 2 yıl kalan mahkumları kapsıyor. Ancak bu mahkumların belirli suçlar nedeniyle ceza almamış olması gerekiyor. Cezaevlerinde yakınları bulunanların yaşadığı karmaşa ise devam ediyor. Yakınlarının ceza evinden çıkıp çıkamayacağını öğrenmek isteyenler, ceza evlerinin ve avukatlarının yolunu tutuyor.

“DÜZENLEMENİN DIŞINDA OLANLAR”

Bozdağ, bu kapsamda, süreli hapis cezalarına mahkum olanların, cezalarının “yarısını” infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır: Kasten öldürme (madde 81,82), altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188), devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar. Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır. Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.”

Bekir Bozdağ, düzenlemenin 1 Temmuz 2016’dan önce işlenmiş suçları içerdiğini, bu tarihten sonraki suçların kapsam dışında olduğunu belirterek, düzenlemenin mahkumlar, yakınları, millet ve ülke için hayırlı olmasını diledi.

Yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edilmesi kararının açıklanmasıyla birlikte mahkum yakınları cezaevlerine koştu. Silivri Cezaevi önünde tahliyeleri bekleyen mahkum yakınları, karardan memnun olduklarını söyledi.
Denetimli serbestlik kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edilmesi kararının ardından mahkum yakınları cezaevlerine koştu. Heyecanlı bir şekilde cezaevlerine giden mahkum yakınları, yapılan düzenlemeden memnun olduklarını belirtti. Silivri Cezaevi önünde mahkum olan yakınlarını bekleyen vatandaşlar, tahliye kararını değerlendirdi. “Kardeşimi bekliyorum” diyen bir vatandaş, “İnşallah çıkacak. Suçu kavga, gürültü, o tarz şeyler vardı. 3-4 senedir yatıyor. Şu anki yasadan çıkacak diye bekliyoruz. 1 senesi kalmıştı, açık cezaevine çıkacaktı. Sevindik” derken, mahkumun annesi ise, “1 sene yatıp çıkacaktı zaten. Tahliyesini duyunca tabi sevindik” şeklinde konuştu.

“GÜZEL BİR SÜRPRİZ OLDU”
Çocuğu cezaevinde olan bir vatandaş da, “Birkaç dosyası vardı, onlar yanmıştı. Şuanda bu yasa bize güzel bir sürpriz oldu” diye konuştu.
Eşinin cezaevinden çıkmasını bekleyen bir kadın ise, “Eşim 2 sene tutuklandığı zaman yatmıştı. Aradan 9 sene geçti, mahkeme sonuçlandı. Tekrardan 2 senedir cezaevinde. Çıkıp çıkmayacağına dair kesin bir şeyimiz yok ama bekliyoruz, umutluyuz” diyerek eşine haksız yere uzun süre hapis cezası veren hakimlerin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan kişiler olduğunu söyledi.
Mahkum yakınlarının cezaevi önündeki bekleyişleri devam ediyor.

Kaynak:Haberseli.net


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500