Ek Yerleştirmede Son Gün Yaklaşıyor Tercihinizi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Ek yerleştirme sürecinde son gün 30 Ağustos Salı, adaylar ek yerleştirme başvurularını 30 Ağustos Salı gününe kadar yapabilecek. Peki, ek yerleştirme sırasında sizleri neler bekliyor? Seçimlerinizi nasıl yapmalısınız...


Ek Yerleştirmede Son Gün Yaklaşıyor Tercihinizi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz

26-30 Ağustos tarihleri arasında yapılacak tercihler için son gün yaklaşıyor. Adayların dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise yapılan tercihlerden pişman olmamaktır. Adayların toplamda 30 tercih yapabileceği Ek Yerleştirme sürecinde dilerseniz daha az tercih de yapabilirsiniz. 

Ek yerleştirme sürecinde son günlerin yaklaşması ile adayların kafasında oluşan soru işaretleri de artmış görünüyor. Durum böyle olunca, üniversite seçmek ve puanları analiz etmekte oldukça zor bir durum oluyor. Öncelikle seçimleriniz sırasında çevrenizdeki kişilerden, rehber öğretmenlerden fikir almalı, iyi bir araştırma yapmalısınız.

Ek Yerleştirmeden Kimler Yararlanabilir?

Normal yerleştirmeden herhangi bir bölüme yerleşmeyen adaylar, Ek yerleştirmeden faydalanabilir. Herhangi bir yeri kazanan aday ise bölüm değiştirmek için ek yerleştirmeden yararlanamaz. Sadece herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için açılan ek yerleştirme süreci, ay sonu itibari ile sona erecek.

1 Sene Daha Beklemek Mi? 1 Yıl Daha Hazırlanmak Mı?

Ek yerleştirme sürecinde adayların en büyük sorularından biri de 1 yıl daha beklemelimi yoksa ek yerleştirme değerlendirilmeli mi? sorusu oluyor. Bu dönemde stratejik ve planlı olarak hareket edilmesi en önemli noktadır. Ek kontenjandan bir bölüm kazanıp ilk yılı okuduktan sonra yatay geçiş hakkınızın bulunduğunu da unutmamalı, buna uygun olarak hareket etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; Tıp Fakültesi için puanınız tutmadı, ancak eczacılık üniversitesi için puanınız yeterli. Bu durumda 1 yıl eczacılık okuduktan sonra okul puanınız ile birlikte tıp fakültelerine yatay geçiş yapabilirsiniz.

Ek Yerleştirmede Tercih Nasıl Yapılmalı?

Ek yerleştirme de tercihinizi yaparken öncelikle kontenjanları, taban ve tavan puanlarını iyi değerlendirmelisiniz. Öncelikle pişmanlık duymayacağınız seçimler yapmaya özen göstermeli, sadece mutlu olacağınız ve okumak istediğiniz bölümleri değerlendirmelisiniz. 

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500