Dr. Salih Gencer'in Çalışması Kansere Umut Oldu

Kanser hastalarına umut olan Dr Salih Gencer Kimdir? 6 yıldır yürüttüğü çalışmayı sonlandıran Dr. Salih Gencer, kanserli hücrelerin yayılmasını engelleyen ve ilerlemesinin önüne geçen bu yeni çalışma sayesinde Kanser ile ilgili yeni ilaçlar üretilebilecek.


Dr. Salih Gencer'in Çalışması Kansere Umut Oldu

Çağımızın en büyük rahatsızlıklarından biri olan Kanser için Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ardından bir çalışmada Dr. Salih Gencer'den geldi. Metastaz konusunda yaptığı çalışma ile tarihe geçmeyi başaran Dr. Salih Gencer, bulduğu yeni formül sayesinde kanserli hastalara yeni umut oldu. 

Kanser rahatsızlığına yakalanan ve yaşamını yitirenlerin yüzde 90'ının metastaz nedeniyle öldüğünü belirten Dr. Salih Gencer, yaptığı çalışma ile metastazın önüne geçildiğini ve erken teşhis sağlandığının altını çizdi. Hazırladığı çalışma ile ABD Patoloji Derneğinden de ödül kazanan Dr. Salih Gencer, önümüzdeki aylarda dünyaca ünlü dergilerde de kapak olacak. 

Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen yarışmaya katılan Dr. Salih Gencer, 6 yıl boyunca yürüttüğü çalışma ile 14 Bin akademisyenin katıldığı yarışmada 1. seçilmeyi başardı. Dr. Salih Gencer'in bulduğu yeni formül kanser rahatsızlığı olan hastalara da umut oldu. 

Yeni İlaçlar Üretilebilecek

Dr. Salih Gencer'in bulduğu yeni formül sadece kanserli hücrelerin yayılmasını, dağılmasını önlemiyor. Aynı zamanda yeni ilaçlarında geliştirilmesine de olanak sağlıyor. Dr. Salih Gencer'in 1. lik kazandığı yarışmada da bulunan Aziz Sancar, yarışma sonrasında Dr. Salih Gencer'i tebrik etti. 

Salih Gencer Kimdir?

Yrd. Doc. Dr. Salih Gencer 1982 yilinda Malatya’da dogdu. Ilk, orta  ve lise egitimini Malatya’da tamamladi. 2002 yilinda Inonu Universitesi Fen Edebiyat Fakultesi Biyoloji bolumunu bitiren Gencer, 2004 yilinda TUBITAK bursu ile ayni universitede molekuler biyoloji alaninda yuksek lisansini basariyla tamamladi. 2006-2009 yillari arasinda Fatih Universitesi, Biyoloji bolumunde arastirma gorevlisi olarak calisti ve 2009 yilinda Fatih Universitesinde doktorasini tamamladi. 2009-2011 yillari arasinda Fatih Universitesi, Muhendislik Fakultesi, Genetik ve Biyomuhendislik bolumunde Dr. Arastirma gorevlisi olarak calisti. 

2011 yilinda TUBITAK Yurt-Disi Doktora Sonrasi Arastirma burusunu kazanarak, Amerika Bilesik Devletleri, Medical University of South Carolina (MUSC)’ya gitti.  Burada bir yil boyunca Visiting Scholar olarak calismalarini basariyla yuruten Gencer, 2012 yilinda Uskudar Universitesi, Doga Bilimleri Fakultesi, Molekuler Biyoloji ve Genetik Bolumune Yrd. Doc Dr. olarak atandi. Ayni yil MUSC’de Post-doctoral fellowship kazanarak Amerikadaki calismalarina devam etti. Halen, MUSC’da doktora ustu calismalarini basarili bir sekilde yurutmekte ve Uskudar Universitesinde Yrd. Doc. Dr olarak gorev almaktadir.

Yrd. Doc. Dr. Salih Gencer, TUBITAK, DPT ve NIH tarafindan desteklenen, kanserin molekuler  biyolojisi, mikrobiyal ve endustriyel biyoteknoloji alanlarindaki pek cok projede arastirmaci ve yurutucu olarak gorev aldi ve bu projelerde halen devam eden gorevleri bulunmaktadir.  SCI kapsaminda, aralarinda Nature Chemical Biyoloji ve EMBO gibi oldukca prestijli dergilerinde yer aldigi, toplam 16 adet yayini bulunmaktadir. Pek cok uluslar arasi dergide hakemlik yapmaktadir.  Akademik hayati boyunca elde ettigi basari ve odullerden bazilari sunlardir;

• Yüksek Lisans Bursu, TÜBİTAK, 01/01/2003

• Genç Araştırmacı Ödülü, II. Klinik Biyokimya ve Kanser Kongresi, 16/04/2004

• 2010 FEBS Young Scientists Forum Award, FEBS, (Sweden)  21/06/2010

• Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu, TÜBİTAK, 01/06/2010

• Postdoctoral Fellowship, Medical University of South Carolina (USA), 01/02/2012

• Selected Biography in Who is Who in the World, (USA), 01/01/2014

• Selected Biography in Who is Who in the America (in-press), (USA), 01/01/2015

Calisma Alanlari: Molekuler Genetik, Biyokimya, Kanser biyolojisi, Hucre biyolojisi, Mikrobiyal biyoteknoloji,

 

 

 

 

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500