Cumhurbaşkanı "Sahte Diploma" İddialarına Yanıt Verdi

Son günlerde ortaya atılan “Cumhurbaşkanının sahte diploması” iddialarına sessizliğini bozarak yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kayıt olduğum, okuduğum ve mezun olduğum okul ortada, sınıf arkadaşlarım ortada. Ayrıca üniversite yönetimi resmi açıklamayı yaptı. Tüm bunlara rağmen birileri hala ısrarla bu meseleyi köpürtmeye devam ediyor" diyerek yanıt verdi.


Cumhurbaşkanı

Son günlerde ortaya atılan “Cumhurbaşkanı’nın sahte diploması” iddialarına sessizliğini bozarak yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kayıt olduğum, okuduğum ve mezun olduğum okul ortada, sınıf arkadaşlarım ortada. Ayrıca üniversite yönetimi resmi açıklamayı yaptı. Tüm bunlara rağmen birileri hala ısrarla bu meseleyi köpürtmeye devam ediyor" diyerek yanıt verdi.

 

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Maramara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet töreninde konuşma yapan Cuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sahte diploma iddialarına suskunluğunu bozarak şu ifadelerle cevap verdi, "Bugünlerde birileri yine şahsımla alakalı olarak 'diploması vardı, yoktu' diye bir tartışma başlattılar. Kayıt olduğum, okuduğum ve mezun olduğum okul ortada, sınıf arkadaşlarım ortada. Ayrıca üniversite yönetimi resmi açıklamayı yaptı. Tüm bunlara rağmen birileri hala ısrarla bu meseleyi köpürtmeye devam ediyor. Ne yaparsanız yapın, eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserle ortadayız."

Öğrenciliği döneminde imam hatip mezunlarını üniversitelere almadıkları için Eyüp Lisesi’nden fark dersleri vererek Aksaray İktisadi ve İdari İlimler Yüksekokulu’na başladığını, o dönemin sıkıntılı şartlarında uzatmalı olarak olsa da öğrenimine devam etmeye çalıştığını ve 1981 yılında mezun olduğunu, mezuniyetten 1 yıl sonrada okulunun adının Marmara Üniversitesi olarak adının değiştiğini söyledi. Şu anda Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Araf’ın sınıf arkadaşı olduğunu ve Marmara Üniversitesinin tarihinin 1883 yılına dayanan Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alisi’ne dayandığını belirtti.

Sözlerine devam eden Erdoğan, "Ben de böylesine köklü bir eğitim kurumu olan Marmara Üniversitesi'nin mezunu durumundayım. Bugünlerde birileri yine şahsımla alakalı olarak 'diploması vardı, yoktu' diye bir tartışma başlattılar. Emin Bey'e dedim ki 'Şu künyeyi bir karıştır da oradan arşivden çıkar. Şunları yayımlayacak mısın, kendilerine gönderecek misin ne yapacaksan yap da... Çünkü bunlar benim söylediklerime hiçbir zaman zaten inanmadılar, inanmayacaklar. Siz rektör olarak bunlara gönderirseniz, belki inanırlar'. Kayıt olduğum, okuduğum ve mezun olduğum okul ortada, sınıf arkadaşlarım ortada. Ayrıca üniversite yönetimi resmi açıklamayı yaptı. Tüm bunlara rağmen birileri hala ısrarla bu meseleyi köpürtmeye devam ediyor. Ne yaparsanız yapın, eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserle ortadayız." dedi.

ÇAMUR AT, TUTMAZSA İZİ KALIR

Bunların çok kimsenin üzerinde ahı var, “Çamur at, tutmazsa izi kalır” mantalitesi ile hareket ettiklerini belirten Erdoğan, "Ülkenin en zor döneminde bin bir sıkıntıya göğüs gererek, üniversiteye gitmişim, tüm zorluklara rağmen bitirmişim, bunların umurunda değil. Aynı şeyi yavrularımız çekmedi mi? Aynı şeyi yavrularımız çekti. Benim dört evladımın dördü de imam hatip mezunu. Oğullarım hep katsayıyla mücadele verdiler. Kızlarım hem katsayıyla hem başörtüsü meselesiyle mücadele verdiler. Öz yurdunda garipsin öz vatanında parya. Kızlarımız ülkemizde okuyamadı ya. Niye okuyamadı? Başörtüsünden dolayı. Gittiler yurt dışında başörtüsüyle okudular Hale bak. Buralardan şimdi nerelere geldik." ifadelerini kullandı.

İmam hatip öprencilerine uygulanan baskı ve yıldırma politikaları neticesinde 28 Şubat döneminde 600 bin olan imam hatip öğrenci sayısının 60 bine düştüğünü, sadece başörtüyle bitmediğini katsayı çarpanı da getirilerek bezdirme taktiği uygulandığını belirten Erdoğan, "Niye? 'Sizden olsa olsa ancak mutfakta kap yıkayıcısı, tarlada sürücü olur'... Sen doktor, avukat, mühendis olmayacaksın. Sen bu ülkede dinamik yerlerde bulunan birileri olmayacaksın. Aynı şeyi erkek evlatlarımız için yaptılar. İstersen Boğaziçi Üniversitesi'ni tuttur, istersen Harvard'ı tuttur, nereyi tutturursan tuttur, oraya katsayıyı koymuş, eksi 2 çarpanıyla koymuş." şeklinde konuştu.

Günümüzde imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısının 1 milyon 260 bine ulaştığını belirterek, "Bunların hepsi aşıldı, aşılıyor. Çünkü bunların üzerinde çok mazlum ahı var. Soruyorum sizlere. O ikna odalarında o zulmü yapanlar nerede? Hepsi kayıp. Ama o zulmettikleri, haklarını aldılar ve şu anda onlar yola devam ediyorlar." dedi.

Öğrenciler için büyük bir sorun haline gelen formasyon hakkında konuşan Erdoğan, "Şu anda imam hatip okullarımızda, imam hatip liselerimizde ciddi bir öğretmen açığımız var. Özellikle de meslek derslerinde ciddi bir öğretmen açığımız var. Bu konuda şu anda Milli Eğitim Bakanımız da burada. Bundan önceki Milli Eğitim bakanlarımıza da söyledim. 'Formasyon denilen şu belayı bir kenara koyun' dedim. Nedir Allah aşkına ya? Bizim zamanımızdaki hocaların başında formasyon diye bir bela yoktu ki ya. O dönemin hocaları kusura bakmayın ama bugünkü hocalarımızdan çok daha güçlüydüler. Şu anda o dönemin hocalarından aramızda var. Salih hocamı görüyorum. Herhalde formasyon diye bir dertle karşı karşıya değildi. Şimdi illa yapılacaksa formasyon o da yıl içine yedirilsin. Bir sene niye kaybetsin. Doğru mu? Oy birliğiyle kabul edilmiştir. Böylece bu açığı da kapamış olacağız."

İlahiyat Fakültelerinin sayısının arttığını hemen her ilde İlahiyat Fakültesi kurulduğunu belirterek, "İmam hatip okullarının önünü kesmek adına, ülkemizin mesleki eğitim sistemi felç edildi. Bugün hala etkisini sürdüren yetişmiş ara elemanı ihtiyacı, 28 Şubat döneminde mesleki eğitimin çökertilmiş olması yüzündendir. İmam hatiplerle birlikte diğer meslek liselerinin önlerindeki engeller de kaldırıldığı için bu okulların eğitim kalitesi de hamdolsun giderek yükseliyor. İlahiyat fakülteleri de hem akademik çalışma hem öğrenci kalitesi bakımından her geçen yıl daha da ileriye gidiyor. Hiç endişe etmeyin daha da ileri gidecek." dedi.

İlahiyat Fakültesi mezunlarına büyük görevler düştüğünü belirten Erdoğan, kemikten yetişmişliğe büyük önem verileceğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti, "Sevgili öğrenciler, sizlerden beklentim, nerede görev yaparsanız yapın, Asım'ın neslini yetiştirmede öncü olmanızdır. Şu şart. Milletimizin göz bebeği, gönül aydınlığı kurumları olan imam hatipler ve ilahiyat fakülteleri bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için diğer kurumlardan çok daha fazla çalışmak zorundadır. Biz Türkiye'nin maddi kalkınması için gece gündüz çalışıyoruz, çalışacağız ama sizler de manevi kalkınması için çaba göstermelisiniz. Dünyadaki sayısız örnekten biliyoruz ki, manevi kalkınmayla desteklenmeyen maddi kalkınma bir süre sonra toplumların felaketi haline dönüşebiliyor. Onun için dört şeyin üzerinde özellikle durmamız lazım, gençliğe bunu vermemiz lazım. Bir, itikat noktasındaki yapıyı güçlendirmemiz lazım. İtikadi anlayışımızı güçlendirmemiz lazım. İki, ibadet noktasında, ibadette ne yazık ki eksikler var, çok çok da fazlasıyla var. Bunun üzerine de gidilmesi lazım. Üç ahlak... Ben inanıyorum ki, imam hatip, ilahiyat buralardaki öğrencilerin ahlak abidesi olma noktasında yarışın içinde olması gerekir. Dört, muamelat. Burada da örnek ve bunu vereceğinize inanıyorum. Gönüller fethetmek, şehirler, ülkeler fethetmekten daha da önemlidir. Bunu da yapacağınıza inanıyorum."


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500