Muhammed Ali Hayatını Kaybetti

Uzun zamandır Parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki ABD’li efsanevi eski ağır sıklet dünya boks şampiyonu Muhammed Ali hayatını kaybetti...


Muhammed Ali Hayatını Kaybetti

Uzun zamandır Parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki ABD’li efsanevi eski ağır sıklet dünya boks şampiyonu Muhammed Ali hayatını kaybetti.

 

 

Uzun süredir Parkinson rahatsızlığından tedavi görmekte olan Muhammed Ali, dün solunum yollarındaki rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan eski dünya şampiyonun yaşamını yitirdiği açıklandı. NBC News kanalında açıklama yapan aile sözcüsü Bob Gunnell, Muhammed Ali’nin öldüğünü doğruladı.

Müslüman ve siyahi hareketlere olan desteği ile bilinen Muhammed Ali hayatı boyunca birçok önemli maça çıktı. Parkinson rahatsızlığı olduğundan 2014 yılından beri sağlık sorunları nedeniyle sık sık hastanede görülüyordu.

Daha öncede 2 kere hastaneye kaldırılan Muhammed Ali’nin rahatsızlının idrar yolları enfeksiyonu olduğu açıklanmıştı.

En son ünlü boksör 8 Nisan tarihinde Arizona’nın Phoenix şehrinde düzenlenen yardım etkinliğinde görüntülenmişti.

Esas adı Cassius Marcellus Clay Jr olan ünlü boksör 1964 yılında Müslüman olarak adını Muhammed Ali diye değiştirmişti. Boks kariyerini bıraktıktan sonra Parkinson hastalığına yakalanan Muhammed Ali, sık sık tedavi amaçlı hastaneye gitmekteydi.

Ünlü dünya boks şampiyonu 1964, 1974 ve 1978 yıllarında dünya bok şampiyonluğunu 3 kez kazandı. Rakipleri karşısında bu unvanı 19 kez korumayı başaran Muhammed Ali, çıktığı 6 maçın 56’sını galibiyetle kazandı.

 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500