Alman Federal Meclisinde Sözde Ermeni Soykırımı Oylanacak

1915-1916 yıllarındaki Ermeni tehcirini soykırım olarak nitelendiren karar tasarısı, Alman Federal Meclisinde bugün oylanıyor. TSİ ile 12:10’da başlayacak görüşmelerde tasarının onanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor...


Alman Federal Meclisinde Sözde Ermeni Soykırımı Oylanacak

1915-1916 yıllarındaki Ermeni tehcirini soykırım olarak nitelendiren karar tasarısı, Alman Federal Meclisinde bugün oylanıyor. TSİ ile 12:10’da başlayacak görüşmelerde tasarının onanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

 

Muhalefette bulunan Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan tasarı metnine iktidardaki koalisyon ortakları Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti vekillerinden de destek yüksek. Hazırlanan tasarı metnini başlığı ise Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması şeklinde. Almanya Başbakanı Merkel’in programı nedeniyle yapılacak olan oylamaya katılamayacağı gelen bilgiler arasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman Federal Meclisindeki yapılacak görüşme öncesinde Merkel’i telefonla arayarak Almanya sağduyulu yaklaşım göstermeli dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda '' Bu şekilde yaklaşım gösterenler aslında iki ülke arasındaki gerek diplomatik gerek siyasi, gerek askeri ilişkileri zedelerler, umarım ki bunların hepsi düşünülecektir'' demişti. Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada tasarı görüşmesini ve oylamayı çok saçma olarak nitelerken, tasarının kabulü halinde Türkiye – Almanya ilişkilerinin zedeleneceğini belirtti.

Tasarının onaylanması halinde Türkiye'nin öncelikli olarak Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun Ankara’ya geri çağrılması gündemde. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Almanya’ya nota verilmesi ihtimal dahilinde.

Öte yandan Almanya’nın Başkenti Berlin’de toplanan gurbetçilerimiz protesto gösterileri düzenledi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500