"Cumhurbaşkanı'nın Diploması Sahte" İddiaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce mezun olduğu Marmara Üniversitesi’nin diploma arşivinin İstanbul Anadolu 5.Sulh Ceza Mahkemesi tarafından erişime engellendiği iddia ediliyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce mezun olduğu Marmara Üniversitesi’nin diploma arşivinin İstanbul Anadolu 5.Sulh Ceza Mahkemesi tarafından erişime engellendiği iddia ediliyor.

 

Bir grup medya organları, muhalif kesimler ve HDP’li gruplar tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının olmadığı yada sahte olduğu yönünde söylentiler yayılmaya başladı. Bu söylentilere yakın zamanda bir iddia daha eklendi. İddialara göre Cumhurbaşkanı’nın seçimler öncesi mezun olduğu Marmara Üniversitesi’nin Diploma Arşivine erişimin İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla engellediği bildirildi.

İddialara göre erişimin engellenmesi üzerine çıkan yeni dedikodulardan dolayı tekrar erişime açıldığı sosyal medya hesaplarından da #DiplomasıDaSahte etiketiyle paylaşımlar yapıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı hakkında dedikodular devam ederken, yaşanan diploma tartışmalarıyla ilgili Ahmet Altan, “Siz hiç diploma arşivine erişimin yasaklandığı bir ülke duydunuz mu? Epeydir cumhurbaşkanının üniversite diploması olup olmadığı tartışılıyor. Diploması yoksa cumhurbaşkanı olamaz biliyorsunuz. Böyle bir tartışmada ne yapılır? Çıkarılır diploma gösterilir. Türkiye’de ne yapılıyor? Cumhurbaşkanının mezun olduğu söylenen üniversitenin “diploma arşivine” erişim “mahkeme kararıyla” yasaklanıyor. Siz hiç diploma arşivine “erişimin” mahkeme kararıyla yasaklandığı bir ülke duydunuz mu? Aklını kaybetmemiş bir toplumda bu olabilir mi?” ifadeleri kullandı. Çıkan dedikodularla ilgili olarak HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Sahtekar olmadığından emin olmak istiyoruz” dedi.

Bir başka iddiaya göre geçtiğimiz günlerde Oda TV’de yayınlanan bir haberde, erişime tekrardan açılan diploma arşivinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait diploma olmadığı söylendi. İddiaların sahibi Oda TV’nin haberinde, "Marmara Üniversitesi’nin 'bir diplomanın Marmara Üniversitesi tarafından verildiğini doğrulamak' -yani iş başvurusu yaptığınızda sunduğunuz diplomanın gerçek olup olmadığını sorgulanabildiği resmi bir sistem- için kurduğu diploma doğrulama sisteminde Erdoğan’ın mezuniyet bilgileriyle sorgulama yaptığınızda herhangi bir kayıt bulunamıyor" denildi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500