CHP ve HDP Dokunulmazlıkların Kaldırılmasına İtiraz Ettiler

Anayasa Mahkemesi HDP ve CHP'li vekillerin Dokunulmazlık Düzenlemesine İtirazlarını 3 Haziran'da Görüşecek...


CHP ve HDP Dokunulmazlıkların Kaldırılmasına İtiraz Ettiler

Anayasa Mahkemesi HDP ve CHP'li vekillerin Dokunulmazlık Düzenlemesine İtirazlarını 3 Haziran'da Görüşecek.

 

Anayasa Mahkemesi (AYM), dokunulmazlıkların bir defaya mahsus olarak kaldırılmasını düzenleyen anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle HDP ve CHP’li vekillerin yaptığı başvurunun 3 Haziran’da inceleneceğini duyurdu.

Meclis’teki oylamanın ardından çıkan sonucu Anayasa Mahkemesi’ne götürmeye hazırlanan HDP, CHP’li vekillerden destek istemiş ancak CHP yönetimi parti bazında destek verilmeyeceğini söylemişti.

CHP’de bazı vekillerin bireysel başvuru yoluna gidebilecekleri konuşulurken, ilk adımı atan Sezgin Tanrıkulu olmuştu. Yapılan düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle AYM’ye başvuran Tanrıkulu’nu CHP’li vekiller Orhan Sarıbal ve Ali Haydar Hakverdi takip etmişti. HDP ise itirazlarını toplu olarak geçtiğimiz hafta mahkemeye teslim etmişti.

AYM, CHP ve HDP’li vekiller tarafından yapılan bireysel başvuruların 3 Haziran tarihinde ön incelemesinin yapılacağını açıkladı.

Edinilen bilgiye göre Anayasa Mahkemesi raportörünün, yaptığı inceleme sonunda başvuruların ‘görevsizlik nedeniyle reddedilmesi’ yönünde görüş bildirdiği öğrenildi. Bu hazırlanan raporun AYM’yi herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500