Sigara Yasağında Yeni Dönem

Yeni geliştirilen akıllı telefon uygulaması ''detektör'' sayesinde artık vatandaşlar sigara yasağını çiğneyen işletmelerin konum işaretlemesini yaparak Sağlık Bakanlığına şikayet edebilecek...


Sigara Yasağında Yeni Dönem

Yeni geliştirilen akıllı telefon uygulaması''dedektör'' sayesinde artık vatandaşlar sigara yasağını çiğneyen işletmelerin konum işaretlemesini yaparak Sağlık Bakanlığına şikayet edebilecek.

 

Sigara yasağının uygulanmasında artık teknoloji de devreye giriyor. Yeni geliştirilen akıllı telefon uygulaması''dedektör'' sayesinde artık vatandaşlar sigara yasağını çiğneyen işletmelerin konum işaretlemesini yaparak Sağlık Bakanlığına şikayet edebilecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti sigarayla mücadele kapsamında geliştirdiği yeni proje ile, sigara yasağının daha etkin şekilde uygulanabilmesini hedefliyor. Daha önceden vatandaşlar sigara yasağına uymayan işletmeleri Alo 184 Sağlık Bakanlığı Danışma ve Şikayet Hattı'na ihbar edebiliyorlardı. Yeni Geliştirilen akıllı telefon uygulaması ''Dedektör'' ile artık sigara yasağına uymayan işletmelerin konumu işaretlenerek Sağlık Bakanlığı'na ihbarda bulunabilecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Mücahit Öztürk yaptığı açıklamada ne kadar yasak getirilirse getirilsin, denetleme yapılmadığı takdirde yasakların kağıt üzerinde kaldığını belirterek, işin içine teknolojiyi de sokarak sigara yasağını en etkin şekilde uygulamaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca sigarayla mücadele çalışmalarında başarılı olduklarını da ifade eden Öztürk, Türkiye Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigarayla mücadelede en başarılı 4 ülkeden biri gösterildiğini sözlerine ekledi.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500