Cübbeli Ahmet Hoca'ya Hapis Cezası

Cübbeli Ahmet Hoca diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün yazmış olduğu bir kitapta erkeğin tenasül uzvu için okunacak dualar” yazan kısımdan dolayı dini değerleri aşağılamak suçundan yargılanmasına başlandı.


Cübbeli Ahmet Hoca'ya Hapis Cezası

Cübbeli Ahmet Hoca diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün yazmış olduğu bir kitapta erkeğin tenasül uzvu için okunacak dualar” yazan kısımdan dolayı dini değerleri aşağılamak suçundan yargılanmasına başlandı.

 

Tutuksuz olarak yargılaması başlatılan Cübbeli Ahmet Hoca, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya rahatsızlığını beyan ederek katılmadı. Duruşmaya Ünlü’nün avukatları ve müşteki olarak Rasim Kubilay Ünlü katıldı. Duruşmaya katılan müşteki Kubilay Ünlü, suçtan zarar gördüğünü bu nedenle davaya katılmak istediğini beyan eden 12 sayfalık dilekçeyi mahkeme heyetine sundu. Ahmet Mahmut Ünlü’nün avukatı Fatih Oğuz, “Müsnet eylem nedeniyle müştekinin suçtan zarar görmüş olması söz konusu olmadığından katılma talebinin reddine karar verilmelidir” dedi. Bunun üzerine söz alarak konuşan Kubilay Ünlü, Türk ve Müslüman genci olarak söz konusu işlenen suçtan zarar görmemesinin imkansız olduğunu belirterek, “Mahkemece kamu davasına katılma talebimin reddedilmesi halinde kamu davasının Diyanet İşleri Başkanlığı'na ihbar edilmesini istiyorum.” ifadelerini kullandı. Duruşma hakimi Aşkın Kocamanoğlu duruşmaya katılmayan sanığın ifadesinin alınarak bir sonraki duruşmada hazır edilmesine ve müştekinin katılma talebinin değerlendirileceğine karar vererek duruşmayı erteledi.

Bakırköy cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Cübbeli Ahmet Hoca’nın yazdığı Tuana Basın Yayın tarafından dağıtılan “Şifa Ayetleri” adlı kitabının 42 ve 43. sayfalarında yer alan “erkeğin tenasül uzvu için okunacak dualar” adlı bölümünün halkın dini duygularını tahkir ettiğini belirtti. Ayrıca iddianamede belirtilen suçtan dolayı Ahmet Mahmut Ünlü’nün ifadesi alındığını, kendisinin vermiş olduğu ifade de kitabının 42 ve 43. Sayfasında yazan ifadeleri başka bir kitaptan alıntı yaptığını belirttiğini ancak kitabın dipnot bölümünde alıntı yapılan kaynak belirtilmediğini bildirildi. Söz konusu suçun bilgi, belge, savunma ve delillerle ispatlandığını, sanığın Kur’an, hadis ve sünnete dayanmayan aldatıcı bilgilerle insanların dini duygu ve inanışlarını incittiğini, söz konusu bilgilerin doğruluğunu gösteren bir kaynak olmadığını bu nedenle “dini duyguları alenen aşağılama” suçunu işlediği tespit edilmiştir. Bu nedenle sanığın 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyor.


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500