Müslüman Karşıtı Trump Yolu Yarıladı

ABD'deki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olabilmek çalışan Donald Trump, aday gösterilebilmek için ihtiyacı olan delege sayısına ulaştı...


Müslüman Karşıtı Trump Yolu Yarıladı

 ABD'deki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olabilmek için yaptığı seçim çalışmalarında Irkçı ve Müslüman karşıtı söylemleriyle eleştrilerin odağında olan Donald Trump, aday gösterilebilmek için ihtiyacı olan delege sayısına ulaştı.

 

Temmuz ayında yapılacak olan Cumhuriyetçi Parti'nin kongresinde, partinin başkan adayı olabilmek için ihtiyaç duyulan en az 1237 delegenin oyunu almak gerekiyor. Donald Trump, şu ana kadar eyaletlerde yapılan parti ön seçimlerinde 1238 delege sayısına ulaşmayı başardı.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olabilmek için başlangıçta 16 rakiple yarışan Trump, tüm rakiplerinin tek tek adaylıktan çekilmesiyle yarışta rakipsiz kaldı. Ön seçim yapılmayan eyaletlerdeki kazanacağı muhtemel delegeler ile birlikte Trump, başkanlık adaylığını garantiye alması bekleniyor.

7 Haziran'da altı eyalette yapılacak olan oylamalarla son 303 delegesini de belirleyecek olan Cumhuriyetçi Parti ön seçim sürecini tamamlamış olacak.

Çizdiği profil nedeniyle parti içinde huzursuzluğa yol açıp muhalefetle karşılaşan Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olması artık neredeyse kesinleşti. Milyarder iş adamının 8 Kasım’da yapılacak olan ABD Başkanlık seçimlerindeki rakibi, Demokrat Parti adayları Hillary Clinton ile Bernie Sanders arasındaki seçim yarışının galibinin belirlenmesiyle ortaya çıkacak.

Demokrat parti cephesinde ise Clinton, Sanders karşısında yarışı önde götürüyor. Şu ana kadar yapılan önseçimlerde Clinton 2305, Sanders ise1539 delegeye ulaştı. Demokrat Parti’nin başkan adayı olabilmek için gereken delege sayısı ise en 2383. 


Etiketler:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500